Opinie klientów:

Sprzedawane przez: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Druga wojna światowa zaczęła się na Pomorzu Gdańskim i tu się skończyła, bo obóz koncentracyjny Stutthof Armia Czerwona wyzwoliła dopiero dwa dni po kapitulacji Trzeciej Rzeszy. W "Dymach nad Gdańskiem" Leszek Adamczewski przedstawia kilkadziesiąt sensacyjnych epizodów z dziejów prowincji Danzig-Westpreussen (Gdańsk-Prusy Zachodnie). Opisuje, jak naprawdę wyglądały wydarzenia "krwawej niedzieli" w Bydgoszczy i "produkcja" mydła z ludzkiego tłuszczu, przedstawia próbę zamachu na pociąg Adolfa Hitlera i tragiczny los reżysera filmu "Titanic", odwiedza poligon broni V-2 w Borach Tucholskich i gigantyczną fabrykę zbrojeniową na przedmieściach Bydgoszczy, śledzi wojenne losy pomorskich skarbów kultury i ze szczątków informacji odtwarza tragiczny epizod z portu na Oksywiu w Gdyni z 9 października 1943 roku.

Pożar, który wybuchł na statku, rychło odciął drogi ucieczki. Poza tym ciężko ranni nie mogli sami chodzić. Do okien dotarli tylko najsilniejsi lub pielęgniarki, które przerażająco wołały o pomoc. Bulaje zaś były za małe, by przez nie się przecisnąć i ratować skokiem do wody. Waldemar Kohnke miał wówczas dziesięć lat i agonię Stuttgartu oglądał z bliska: "Zbiegliśmy zaciekawieni z góry, bo gdy odleciały samoloty, zobaczyliśmy smolistą smugę. Na dole zrozumieliśmy, co się dzieje. Wycie ludzi roznosiło się po zmasakrowanym bombami porcie. Skamieniali staliśmy wpatrzeni w białą burtę, w wielki czerwony krzyż. Olbrzymi słup ognia strzelający z nadbudówki na rufie sięgał nieba, a mniejsze jęzory omiatały cały pokład. Z otwartych bulajów wystawało kłębowisko ludzkich głów i rąk. I ten krzyk o pomoc: Hilfe!, Hilfe! Jeszcze dziś widzę płonący pokład i białe łokcie, które próbują przez za małe bulaje wydostać się na wolność...
Leszek Adamczewski - poznański pisarz i dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę dziennikarską rozpoczął już na studiach jako korespondent Ilustrowanego Magazynu Studenckiego "Itd". W latach 1972?2008 pracował w redakcjach: "Expressu Poznańskiego", magazynu "Tydzień" i "Głosu Wielkopolskiego".

Autor kilkunastu książek. Zadebiutował w 1992 roku "Złowieszczymi górami". Od 2009 roku współpracuje z Wydawnictwem Replika, którego nakładem ukazały się: "Podziemny skarbiec Rzeszy" (napisany wspólnie z Pawłem Piątkiewiczem), "Pierwszy błysk", "Skarby w cieniu swastyki", "Zmierzch bogów w Posen", "Łuny nad jeziorami", "Berlińskie wrota" i "Burza nad Provinz Pommern. Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy".
Patronaty: Radio Gdańsk, Odkrywca, konflikty.pl

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2013
Autor Leszek Adamczewski
Wydawca Replika
Format 205x145
Rodzaj Historia
Język polski
Ilość stron 368
Podkategoria Historia Polski
ISBN 9788376742496

Producent: Replika

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie o produkt?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.