Opinie klientów:

Sprzedawane przez: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Energetyka to jeden z najważniejszych czynników determinujących współpracę w Europie i współczesne stosunki międzynarodowe. Polityka energetyczna Unii Europejskiej znajduje się w fazie dynamicznego tworzenia, a Francja jest nie tylko uczestnikiem procesu uwspólnotowienia sektora energetycznego, ale także aktywnym architektem modelującym treść i zasady współpracy.

Autor stara się wyjaśnić interakcję pomiędzy czynnikiem narodowym i wspólnotowym oraz wpływ interesów narodowych Francji na proces kształtowania unijnej polityki energetycznej, zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Wyjątkowość Francji wynika nie tylko z rangi tego kraju jako kluczowego konsumenta energii w UE, ale przede wszystkim z bardzo rozwiniętego programu energetyki jądrowej, unikatowego w skali europejskiej i światowej. Rodzi to implikacje dla aspiracji przywódczych tego państwa wobec wyzwań przeciwdziałania zmianom klimatu w układzie regionalnym oraz globalnym. W konsekwencji Francja, przyjmując rolę promotora wysokich standardów niskoemisyjności, stała się „siłą napędową" unijnej polityki energetyczno-klimatycznej.

Książka dra Tomasza Młynarskiego to bardzo wartościowa monografia, oparta na rozległej bazie źródłowej i wielojęzycznej literaturze przedmiotu. Jest opracowaniem dojrzałym i mającym z całą pewnością nowatorski charakter. Autor z powodzeniem rozwiązał podjęty problem badawczy, a jego wywody są wyważone i bardzo kompetentne. Czytelnik może się zapoznać z nieznanymi dotąd lub mało znanymi aspektami procesu konstytuowania wspólnej polityki energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej; wzajemnymi powiązaniami pomiędzy polityką energetyczną i klimatyczną Unii; rolą i oddziaływaniem Francji na wspomniany proces, a także grą interesów narodowych w Unii towarzyszących temu procesowi. Praca ta jest godna polecenia środowiskom akademickim politologów i europeistów, ekspertom oraz publicystom, a także wszystkim czytelnikom zainteresowanym polityką europejską Francji oraz rolą, jaką odgrywa ona w Unii Europejskiej.
Z recenzji prof. drą hab. Janusza Józefa Węca


Tomasz Młynarski - doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta i stażysta m.in. w Institut d'Etudes Politiques w Paryżu i Rennes oraz Sorbony, specjalizuje się w zagadnieniach bezpieczeństwa energetycznego, integracji europejskiej i polityki zagranicznej współczesnej Francji. Autor monografii i artykułów z zakresu stosunków międzynarodowych i problemów bezpieczeństwa, m.in. Bezpieczeństwo energetyczne w pierwszej dekadzie XXI w. Mozaika interesów i geostrategii (2011), Francja wobec głównych problemów reformy instytucjonalnej Unii Europejskiej w XXI w. (2006), Strategia i koncepcje bezpieczeństwa Francji w XXI w. (2010).

Akcesoria kompatybilne

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2013
Autor Tomasz Młynarski
Wydawca Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Format 235x165
Rodzaj Technika
Język polski
Ilość stron 354
Podkategoria Energetyka, technika cieplna
ISBN 9788323334972

Produkty komplementarne

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Inni Klienci byli także zainteresowani...

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.