Opinie klientów:

Sprzedawane przez: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Pierwszy zorganizowany klub piłkarski w Gliwicach — SC Teutonia Gleiwitz — powstał w roku 1905. Zaledwie dwa lata wcześniej powstał SV 03 Ratibor (Racibórz), pierwszy klub na Górnym Śląsku. Niedługo po Teutonii, bo w 1910 roku założono VfB (Verein für Bewegungsspiele) Gleiwitz, który jeszcze w tym samym roku sięgnął po mistrzostwo Śląska. Gliwickie kluby należały do Süd-Ostdeutscher Fußball Verband i w jego ramach rywalizowały o mistrzostwo Niemiec.

Po zakończeniu II wojny światowej w Gliwicach bardzo szybko zaczęto tworzyć organizacje sportowe, w których powoływano do życia sekcje piłki nożnej. Praktycznie w każdej dzielnicy miasta funkcjonowała drużyna, każdy zakład posiadał klub futbolowy, a pierwszym piłkarskim klubem, który został formalnie zarejestrowany w Urzędzie Miasta był Piast Gliwice.

Książka „Gliwicki futbol – zarys dziejów” systematyzuje dzieje tej dyscypliny w Gliwicach. Prezentuje wzloty i upadki miejscowych drużyn oraz sylwetki najbardziej zasłużonych zawodników. Dodatkowo zawiera liczne zdjęcia, w tym archiwalne.

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2012
Autor Grzegorz Muzia, Andrzej Potocki
Wydawca Muzeum w Gliwicach
Format 230x190
Rodzaj Wydawnictwa regionalne
Język polski
Ilość stron 104
Podkategoria Wydawnictwa regionalne - Śląsk
ISBN 9788389856463

Producent: Muzeum w Gliwicach

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Inni Klienci byli także zainteresowani...

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie dotyczące tego produktu?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.