Opinie klientów:

Sprzedawane przez: DVDmax

  • Darmowa dostawa

  • Darmowy zwrot

Opis

Praca Van Gogha jest jednym z najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie, ale niewielu ludzi zna historię, jaka kryje się za jego powstaniem. Inspiracją dla malarza była wiązanka kwiatów leżąca w rynsztoku. „Słoneczniki” były ulubionym obrazem Van Gogha. Namalował on aż dziesięć wersji oryginału.

Pierwsza wersja obrazu stała się przyczyną zawarcia przyjaźni z innym artystą, Paulem Gauginem. Wspólnie z Van Goghiem marzyli o założeniu szkoły sztuki w Arles we Francji. Jednak po dwóch miesiącach przyjaciele rozstali się w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach. Niedługo po tym Van Gogh odebrał sobie życie. W czasie pogrzebu jego trumna przykryta była słonecznikami, które tak uwielbiał. Dopiero po śmierci artysty jego prace zyskały uznanie, na jakie zasłużyły.

Wszystkie studia słoneczników Van Gogha przepełnione są symboliką religijną i mistyczną. Artysta wierzył, że sposób, w jaki słonecznik zwraca głowę ku słońcu, jest odzwierciedleniem religijnego oddania tych, którzy poświęcają się Bogu. Malarz stworzył także do serii ze słonecznikami obraz w stylu holenderskim, na którym przedstawił poszczególne etapy życia, reprezentowane przez stadia rozwoju kwiatu – od kwitnienia, po więdnięcie. Van Gogh najbardziej dumny był z wersji, która wisi obecnie w National Gallery w Londynie. Być może to elegancka symetria tego dzieła jest przyczyną, dla której do dziś cieszy się ono ogromną popularnością.

Specyfikacje

Dodatkowe informacje

Reżyser Jeremy Bugler
Kraj pochodzenia Wielka Brytania
Język Dolby Digital 2.0 angielski Dolby Digital 2.0 polski
Kategoria Dokumentalne

Stopka wydawnicza (impressum)

Rodzaj nośnika DVD
Rok / data wydania 2004

Producent: Best Film

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie o produkt?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.