Opinie klientów:

Oferta: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Jezus z Nazaretu ilustruje wspaniały tekst książki Benedykta XVI najwybitniejszymi dziełami mistrzów zachodniego malarstwa. Począwszy od miniatur w średniowiecznych kodeksach i malowideł Giotta, od artystów renesansu i baroku aż po malarzy współczesnych, takich jak Rouault, Chagall i Matisse, sztuka zawsze zmagała się z historią i postacią Jezusa. Album ten oferuje swoisty szlak ikonograficzny biegnący równolegle do pełnego tekstu papieskiego, wzbogacający go o niektóre z najpiękniejszych dzieł stworzonych w ciągu wieków przez mistrzów pędzla.

Chciałem podjąć się próby ukazania Jezusa Ewangelii, jako autentycznego Jezusa, jako "Jezusa historycznego" we właściwym znaczeniu tego określenia. Jestem przekonany i żywię nadzieje, że także Czytelnik będzie mógł zauważyć, iż postać ta jest bardziej logiczna i - również z historycznego punktu widzenia - o wiele bardziej zrozumiała niż rekonstrukcje, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich dziesięcioleciach.

Postać Jezusa w rzeczywistości rozsadza wszystkie dostępne kategorie i można ją zrozumieć tylko w perspektywie tajemnicy Boga.
BENEDYKT XVI

Już po pobieżnym tylko przejrzeniu tej książki widać, że jej stronice zostały ozdobione niezwykłym, bogatym materiałem ikonograficznym. Będzie to jakby wprowadzenie w świat cudownych obrazów; jakby przemierzanie galerii sztuki obejmującej wiele stuleci. Marc Chagall miał rację, gdy twierdził, że artyści przez całe wieki zanurzali pędzel w tym barwnym alfabecie wiary i piękna, jakim jest Biblia. A Ewangelie były dla Zachodu z całą pewnością swoistym leksykonem czy atlasem symboli, postaci, wydarzeń, wizerunków, ikon i podobizn. Gdybyśmy wzięli do ręki encyklopedię albo słownik sztuki i zaczęli od Andrei Sarto czy Castagno, albo Antonella da Messina, i doszli aż do Z - do hiszpańskiego Zurbarana, wtedy odkrylibyśmy nieprzerwaną, ewangelijną złotą nić, przekształcającą sztukę w autentyczną i właściwą, wolną i twórczą "egzegezę" świętego tekstu. 'Bez względu na prywatne sądy czy opinie na Jego temat, Jezus z Nazaretu jest od prawie dwudziestu stuleci centralną postacią kultury Zachodu' (zob. Jaroslav Pelikan, Jezus przez wieki, tłum. A. Pawelec, Kraków 1993, s. 9). Także ta droga prowadzi nas z powrotem do pytania, od którego wyszliśmy, postawionego przez Jezusa Ewangelii, pytania, którego echo ciągle pobrzmiewa i którego nie można zagłuszyć, na które - jak owego dnia - padają różne odpowiedzi. Pytania, które także od nas domaga się odpowiedzi. Przypomina o tym Mario Pomilio w swej powieści Piąta Ewangelia (1975): "Chrystus (...) postawił nas wobec tajemnicy, postawił nas w sytuacji zupełnie takiej samej, jak swoich uczniów wobec pytania: "Wy zaś za kogo Mnie macie"". (zob. Mario Pomilio, Piąta Ewangelia, tłum.W. Minkiewicz,Warszawa 1979, s. 350).

Arcybiskup Gianfranco Ravasi,
przewodniczący Papieskiej Rady Kultury oraz komisji ds. Dziedzictwa Kulturowego Kościoła

Specyfikacje

main

Rok wydania 2008
Autor Joseph Ratzinger
Wydawca M
Format 297x215
Rodzaj Filozofia, religia, socjologia
Język polski
Ilość stron 432
Podkategoria Literatura religijna, teologia
ISBN 9788375950847

Producent:M

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie dotyczące tego produktu?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.