Opinie klientów:

Sprzedawane przez: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Prezydent Stanów Zjednoczonych w kwietniu bieżącego roku uhonorował pośmiertnie Jana Karskiego Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym. Były minister spraw zagranicznych RP Adam Daniel Rotfeld 29 maja w imieniu Karskiego odebrał odznaczenie z rąk prezydenta Obamy. Media zajmują się kwestią wagi przejęzyczenia - Obama powiedział o "polskich obozach śmierci".

Wszystkim, którzy są zainteresowani prawdziwym bohaterem tej ceremonii, a nie tylko gafą, Dom Wydawniczy REBIS poleca książkę Stanisława M. Jankowskiego, zatytułowaną Karski. Raporty tajnego emisariusza.

Inny legendarny emisariusz, Jan Nowak-Jeziorański, stwierdził, że blizny na rękach Karskiego po próbie samobójstwa, której dokonał, by chronić towarzyszy z podziemia, "to najwyższe odznaczenie, jakie mógł otrzymać, wyższe chyba nawet od Orderu Orła Białego". Czy w takim razie Medal Wolności z całą aferą w tle ma szansę należycie uhonorować tak zasłużoną postać?

Karski wydostał się z sowieckiego obozu dla jeńców i z niemieckiego pociągu, jadącego również do obozu, uciekł gestapowcom ze szpitala w Nowym Sączu... Ani razu nie wystrzelił do okupantów, ale był dla nich śmiertelnie niebezpieczny, bo przez granice kilkunastu krajów Europy przenosił zmikrofilmowane dokumenty zdradzające wiele ich tajemnic. Niektóre bezbłędnie odtwarzał z pamięci. Znał najważniejszych polityków i wielu wojskowych polskiego podziemia. Z informacjami o terrorze w okupowanym kraju, o zbrodniach na Żydach i zagrożeniu ze strony komunistycznego podziemia dotarł do polityków w Londynie i w Waszyngtonie; jego raporty czytał Winston Churchill, przyjął go prezydent Roosevelt.

Akcesoria kompatybilne

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2012
Autor Stanisław M. Jankowski
Wydawca Rebis
Format 232x153
Rodzaj Historia
Język polski
Ilość stron 604
Podkategoria Biografie
ISBN 9788375103953
Kolekcja Historia

Producent: Rebis

Produkty komplementarne

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Inni Klienci byli także zainteresowani...

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie o produkt?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.