Opinie klientów:

Sprzedawane przez: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Przewodnik ten zaspokaja odczuwane od lat zapotrzebowanie na informację krajoznawczą o Kujawach wschodnich. Inicjatywa jego wydania zrodziła się na zebraniu odrodzonego Towarzystwa Miłośników Inowrocławia. Podjęta przez Tadeusza Chęsego - wiceprezesa TMI i właściciela Zakładu Poligraficzno-Wydawniczego "Pozkal", który podjął się roli edytora, rychło stała się faktem.

Pierwsza część przewodnika wprowadza czytelnika w realia XIII i XIV wieku, kiedy żył i rozwijał jednoczycielską działalność Władysław Łokietek - syn Kazimierza Konradowica, twórcy Księstwa Kujawskiego ze stolicą w Inowrocławiu. Druga zawiera opis liczącej 260 km trasy po Kujawach Wschodnich. Rozpoczyna się ona i kończy w Inowrocławiu, a prowadzi przez miejscowości związane w różnym stopniu z osobą wywodzącego się z naszego regionu dzielnego i ambitnego króla, który przywrócił monarszy blask dynastii Piastów, a Polsce należne jej miejsce w ówczesnej Europie.

Autor wstępu do przewodnika, znany regionalista Edmund Mikołajczak, dostrzega w nim uzasadniony postulat rozszerzenia istniejącego Szlaku Piastowskiego o Kujawy Wschodnie. - "Szlak Piastowski - pisze on - bez pól płowieckich, bez książęcego Brześcia i biskupiego Włocławka, bez rodzinnego miasta Kazimierza Wielkiego, jest merytorycznie zubożony, nie ukazując całych wielowątkowych powiązań piastowskiej dynastii z ziemią wielkopolsko-kujawską".

Dla ścisłości jednak warto dodać, że Szlak Łokietka, jako trasa turystyczna i pojęcie krajoznawcze istnieje od lat obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego (1960-66). Zrodził się w tym samym okresie, co Szlak Piastowski i był wraz z nim umotywowaną propozycją poznawczą. Przed półwieczem miał też drukowany, obszerny przewodnik.

Trasa proponowana przez Alfreda Krysiaka wieść będzie współczesnego turystę przez Kruszwicę, Radziejów, Płowce, Brześć Kujawski, Kowal, Włocławek, Dobrzyń, Nieszawę, Raciążek, Słońsk (Ciechocinek), Służewo, Murzynno, Gniewkowo, Parchanie z powrotem do Inowrocławia. Walory poznawcze szlaku pozwolą pogłębić poczucie tożsamości Kujawian i przybliżyć nasz region turystom i kuracjuszom. Należy się spodziewać, że przewodnik zainteresuje też gminy i miejscowości, przez które przebiega szlak, i że tysięczny nakład szybko zostanie wyczerpany.

Akcesoria kompatybilne

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2011
Autor Alfred Krysiak
Wydawca Pozkal Zakład Poligraficzno-Wydawniczy
Format 195x120
Rodzaj Wydawnictwa regionalne
Język polski
Ilość stron 48
Podkategoria Wydawnictwa regionalne - inne
ISBN 9788389390523

Produkty komplementarne

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Inni Klienci byli także zainteresowani...

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.