Opinie klientów:

Sprzedawane przez: Matras Księgarnie

  • Darmowy zwrot

  • Darmowa dostawa

Opis

Z zachwytu, podziwu, refleksji nad kruchością zdarzeń, w których uczestniczymy lub których jesteśmy świadkami, Krzysztof Lisowski buduje swój poetycki świat. Tyleż w nim zwyczajności i powszedniości – choćby biegnący pies: "postrach srok" – ile piękna, które ukazuje się niespodziewanie i cokolwiek tajemniczo. Zapadł mi w pamięć dwuwiersz: "w górze piętrzy się obłok / biała dusza świata". Cóż za pasjonujący estetycznie i poznawczo naddatek! Podobne frazy, odkrycia, znajdujemy niemal w każdym wierszu. Lisowski zwraca się ku realności przyjaźnie i z ufnością, nauczył się czerpać z niej jako człowiek, obywatel Bożego i ludzkiego świata, i jako poeta, który ma przyjemność i zarazem potrzebę ubrać ożywionych i nieożywionych, dawnych i współczesnych bohaterów swojej poezji w intrygującą nieoczywistość.
Poetyckie spotkania odbywają się tu w różnych miejscach, acz zwykle na uprzywilejowanych szlakach wędrówek. To nie tylko rodzimy Kraków – jego drogi i ścieżki codziennych, obowiązkowych i niekoniecznych spacerów. Bodaj najistotniej, najgłębiej podmiot Lisowskiego odnajduje siebie w Grecji, do której jeździ nie jako turysta, ale jako poeta pielgrzymuje. Zajmują go dzisiejsze piękności greckiego nieba, morza i pejzażu, i organicznie wpisana w nie dawność: antyczna i – by tak rzec – kawafisowska. Przeszłość – również rodzinna, zwłaszcza wspomnienia Ojca – w wierszach Lisowskiego ożywa oraz swoją niesłabnącą siłą wiersze te ożywia. Zdaje się, że gdyby poezję autora niniejszego zbioru odciąć od przeszłości, stałaby się bezradna i niepotrzebna – nawet sobie samej… Ta złożoność, zależność – "wczoraj" i "dziś" – jest tu więc fundamentem. Od niego zaczyna się odczuwanie, myślenie, zapisywanie medytacji.
Motto dla swojej poezji napisał w utworze "Namysł" sam jej autor: "dobrze patrz przyjmij rzeczy / przetłumacz ich znaki". Nie ma wątpliwości: dobrze patrzy, przyjmuje znaki i tłumaczy je dla siebie i dla nas. Tom głęboki myślowo, piękny i przejrzysty estetycznie. Dojrzały, a przecież jakże młody w widzeniu i odbiorze świata.

- Piotr Szewc

Krzysztof Lisowski – poeta, redaktor, krytyk literacki, eseista, prozaik, tłumacz, autor wierszy dla dzieci - urodził się 2 sierpnia 1954 roku w Krakowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował jako poeta w roku 1972 na łamach „Życia Literackiego”. Od 1977 roku pracuje w Wydawnictwie Literackim, jest członkiem redakcji miesięcznika „Kraków” oraz współpracownikiem kilku pism („Kresy”, „Nowe Książki”). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN-Clubu. W latach 1999-2000 członek Komisji Kwalifikacyjnej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładowca w szkole „creative writing” Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisywał felietony i omówienia książek do „Megaronu”, „Życia”, „Rzeczypospolitej”. Współredagował „Dekadę Literacką” (1990-2005). Za twórczość literacką otrzymał m. in.: Nagrodę im. Andrzeja Bursy (1976), Nagrodę im. Stanisława Piętaka (1981), stypendium Fundacji im. Adama Mickiewicza w Toronto (1987), Nagrodę Miasta Krakowa (1990), „Krakowska Książka Miesiąca” (za "33 zapewnienia o miłości do świata" - X/1999), stypendium rządu Szwecji na Gotlandii (2000), kilkakrotnie stypendium Ministra Kultury RP.

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2011
Autor Krzysztof Lisowski
Wydawca Instytut Mikołowski
Format 205x145
Rodzaj Literatura piękna
Język polski
Ilość stron 48
Podkategoria Poezja
ISBN 9788360949696

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie o produkt?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.