Opinie klientów:

Sprzedawane przez: DVDmax

  • Darmowa dostawa

  • Darmowy zwrot

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Zmiany w oddechu wywołują zmianę myśli. Przy oddychaniu spokojnym, miarowym porządkuje się całe nasze wnętrze; przy chaotycznym myśli są rozbiegane, niespójne. Sterując oddechem możemy wpłynąć regulująco na swój stan psychiczny, samopoczucie, witalność. Sztuka świadomego oddychania przywraca koncentrację, poprawia kondycję organizmu, zapewnia zdrowie i długowieczność. Pilnie strzeżone przez całe wieki ćwiczenia oddechowe jogi stają się dostępne każdemu, kto ma odwagę eksperymentować ze swoim oddechem dla przywrócenia harmonii w sobie i w swoim otoczeniu.


Spis treści:
Wstęp ............ 7
III. Zjawisko oddechu ..... 10
III. Mechanika oddechu ..... 15
III. Oddech a zjawiska fizjologiczne ..... 23
IV. Oddech a życie psychiczne człowieka ..... 35
IV. Oddech w systemach doskonalenia osobowości ..... 42
VI. Podsumowanie ..... 50
Praktyka ćwiczeń oddechowych ..... 51
1. Oddech podstawowy..... 60
2. Oddech pełny kontrolowany..... 69
3. Oddech oczyszczający..... 73
4. Oddech palcowy..... 75
5. Obwód zamknięty..... 80
6. Oddychanie rozszerzające klatkę piersiową..... 81
7. Nauli..... 85
8. Oddech energetyzujący..... 89
9. Oddech poprawiający głos..... 90
10. Relaksacja oddechowa..... 92
11. Rurka..... 94
12. Bhastrika..... 96
13. Oddech w impotencji..... 97
14. Ćwiczenie mentalne z oddechem..... 103
15. Ćwiczenie psychofizyczne..... 107
Zakończenie ..... 113
Fragment:
Każdy z nas oddycha w nieprzerwanym rytmie ileś tam razy na minutę, bez przerwy, przez całe swoje życie. Od narodzin do śmierci. Od pierwszego oddechu do ostatniego tchnienia. I wcale tego nie zauważamy. Tak jak nie zauważamy bicia serca, ruchu nóg podczas chodzenia czy pracy języka podczas jedzenia. Dopóki nie zachorują nam drogi oddechowe, serce czy jama ustna. Dopiero ból uświadamia nam istnienie i pracę wielu spośród organów naszego ciała.
Autor, prowadząc przez dwadzieścia lat treningi Hatha jogi, co roku od nowa dostrzega jak wielu ludzi ma zdeformowany przeżyciami psychicznymi rytm oddechowy. Wielu ludzi nie potrafi oddychać głęboko. I wcale o tym nie wiedzą. Ów brak wydolności oddechowej jest ściśle związany z energetycznymi blokadami grup mięśniowych, przykurczami na tle psychogennym, dolegliwościami psychosomatycznymi, lękami życiowymi, zbędnymi pozaświadomymi odruchami obronnymi w centralnym układzie nerwowym.
A przecież funkcje oddechowe odgrywają fundamentalną rolę w sprawnej egzystencji naszego ciała, umysłu, stanu duszy. To oddech uruchamia mechanizm walki lub ucieczki, pozwala lub nie - dopaść ruszający tramwaj, zachować zdolność perlistego śmiechu lub ogranicza uśmiech jedynie do uprzejmego skrzywienia się. Oddech pomaga kobiecie urodzić dziecko, a mężczyźnie dźwignąć stos cegieł, pomaga rozchylić lub zacisnąć na niedostępność, pierścień zwieracza odbytu podczas badania lekarskiego, zatrzymać strumień moczu albo skulić się ze strachu. To właśnie oddech jest warunkiem osiągnięcia relaksacji mięśniowej i odprężenia psychicznego. Na ogół jednak bardzo mało wiemy o tym, jak i dlaczego oddychamy. Kiedy oddychamy poprawnie, a kiedy nie. Jakie są możliwości sterowania własnym funkcjonowaniem, co może nam dać posiadanie świadomości oddechowej oraz jak ją u siebie wypracować i jak się nią posługiwać. Przybliżeniu tej wiedzy ma służyć niniejsza książka.

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2002
Autor Andrzej Wasilewski
Ilość stron 120
ISBN 83-88351-40-0
Gatunek Diety, zdrowy styl życia
Kategoria Diety, zdrowy styl życia

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Inni Klienci byli także zainteresowani...

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie o produkt?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.