Opinie klientów:

Sprzedawane przez: DVDmax

Podobne produkty

Opis

Tom 1

Postać Andrzeja Wajdy, niekwestionowanego autorytetu polskiego kina, przybliża dziennikarz prasowy i telewizyjny Tadeusz Sobolewski. W szkicu na temat twórczości wielkiego reżysera ten znany krytyk filmowy omawia dzieła przełomowe dla naszej kinematografii i wspomina atmosferę intelektualną i polityczną czasu, kiedy w kraju nad Wisłą powstawało nowoczesne kino.

W centrum fermentu tamtych lat znalazły się filmy Pokolenie;Kanał i ;Popiół i diament. Motywy w nich obecne tragicznej śmierci, oszustwa historii i sztuki powracają w kolejnych obrazach Wajdy. Przykładem są losy murarza Birkuta ukazane w Człowieku z marmuru wizjonerskim portrecie założonego kilka lat później niezależnego związku zawodowego "Solidarność".

W tomie zamieszczono także filmografię reżysera, z licznymi zdjęciami z planu opatrzonymi krótkimi komentarzami.

Do książki dołączona została płyta DVD z filmem „Popiół i diament” w odświeżonej cyfrowo wersji. To niezmiernie istotne dla naszej kinematografii dzieło przynosi całościowy obraz Polski, pokazujący zarówno to, co w niej śmieszne, jak i to, co w niej tragiczne. Tak śmiały obraz mógł powstać jedynie na fali odwilży październikowej. W ZSRR można go było zobaczyć jedynie na zamkniętych pokazach. Nie pozostał także bez echa na Zachodzie. Duża w tym zasługa Zbigniewa Cybulskiego i jego genialnej roli młodego akowca Maćka Chełmickiego. Rozdarty wewnętrznie bohater waha się między koniecznością wykonania wyroku śmierci na sekretarzu KW PPR i wiernością przysiędze wojskowej a poczuciem, że w powojennej rzeczywistości zabijanie nie ma już najmniejszego sensu.

Wajda w mistrzowski sposób pokazał w tym filmie dramat człowieka, który znalazł się na śmietniku historii. Cybulskiego zaś okrzyknięto „polskim Jamesem Deanem”, stworzył bowiem postać niejednoznaczną, wymykającą się jakiejkolwiek ocenie.

Akcesoria kompatybilne

Specyfikacje

Dodatkowe informacje

Reżyser Andrzej Wajda
Kraj pochodzenia Polska
Język Dolby Digital 2.0 polski
Kategoria Dramaty (polskie)
Płeć Dramaty (polskie)

Stopka wydawnicza (impressum)

Rodzaj nośnika DVD KSIĄŻKA
Rok / data wydania 1958
Czas trwania 97

Producent: Agora

Produkty komplementarne

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Inni Klienci byli także zainteresowani...

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.