Opinie klientów:

Sprzedawane przez: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Powieść łotrzykowska o młodziutkiej Polce, która w poszukiwaniu pracy rusza w świat. Los rzuca ją najpierw do Warszawy, potem do Sztokholmu, gdzie wplątana w bójkę portową, podejrzana o zabójstwo i ścigana listem gończym przez niedoszłą kochankę obserwuje życie ludzi, u których zatrudnia się jako sprzątaczka.
Milcząca obecność tytułowej bohaterki uruchamia lawinę wydarzeń, wydobywa na jaw mroczne tajemnice, uwalnia skrajne emocje, które w końcu doprowadzają do zbrodni. Oczami tej dziewczyny oglądamy życie polskich katolików, szwedzkich protestantów, ateistów, miłośników natury, zdeklarowanych kosmopolitów i beznarodowców szukających korzeni i tradycji. Z perspektywy "kosza na śmieci" przyglądamy się zwyczajom i nietypowym ciągotom seksualnym, przemocy i namiętnościom, pragnieniu władzy i obsesji robienia kariery, wzlotom i upadkom ludzi zarówno sławnych, jak i zwyczajnych, temu, co w "typowych" domach skrywa się pod powierzchnią "normalności". Przygody sprzątaczki pakującej się w życiowe tarapaty po obu stronach Bałtyku to opowiedziana z ironicznym dystansem pikareska, która doprowadzi bohaterkę do samej siebie.

Ja w pisaniu i czytaniu wierzę ciału i kiedy czytam coś dobrego, to wzbudza to we mnie dreszcz. A o dreszcze w literaturze chodzi.
Grażyna Plebanek

Strasznie mnie cieszy ta książka, bo pozwala uwierzyć, że jest w Polsce miejsce na pisarstwo kobiece spełnione artystycznie i interwencyjne, popularne i wyrafinowane. Top miesiąca.
Agata Pyzik, "Lampa"

Emigracyjna opowieść Przystupy to historia tego, jak ze zwyczajności rodzi się nieprzeciętność.
Bernadetta Darska, "Lustro kobiet. O twórczości Grażyny Plebanek", "Pogranicza" nr 1 (72) 2008.

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2012
Autor Grażyna Plebanek
Wydawca WAB
Format 200x130
Rodzaj Literatura piękna
Język polski
Ilość stron 400
Podkategoria Literatura piękna polska
ISBN 9788374148931
Kolekcja Z miotłą

Producent: WAB

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie o produkt?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.