Opinie klientów:

Oferta: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Machiavelli, Katarzyna Medycejska, Leon Trocki, Che Guevara, Roger Ailes …. Świat pod rządami szarych eminencji to absorbujące spojrzenie na całą plejadę władczych, charyzmatycznych i przebiegłych postaci. W czasach babilońskich, w średniowieczu aż po dzisiejszą współczesność, zawsze istniały i istnieją takie osoby, które z powodzeniem sterowały władcami i państwami realizując swoje własne interesy dzięki umiejętnemu połączeniu instynktu politycznego i osobistych ambicji a także wykorzystaniu sprzyjających okoliczności. Wyróżniały się doskonałą znajomością natury ludzkiej i umiejętnością użycia władzy, oraz zręcznym manipulowaniem tymi cechami niezależnie od motywacji, czy to opartej na przesłankach altruistycznych, czy ideologicznych. Tajemnicze postaci i osoby publiczne często kształtowały historię pozostając nieco w cieniu, ale zawsze działając z pozycji zapewniającej władzę. Świat pod rządami szarych eminencji przedstawia liczną grupę najbardziej znaczących doradców, którzy okazali się tak samo sprytni, wojowniczy a nawet i bezlitośni, jak ci, którym służyli. Bywali dyplomatami o nienagannych manierach, uroku osobistym i znakomitym wykształceniu. Niektóre z tych postaci cechowała bezwzględność, wytrwałość w zwalczaniu przeciwności i umiejętność wykorzystania słabych punktów przeciwnika. Jeszcze inne były doskonałymi intrygantami zręcznie osiągając równowagę między strachem a pochlebstwem na drodze do założonego celu.
Autor, Kerwin Swint, prezentuje ponad czterdzieści szarych eminencji, które wpływały na losy świata, od czasów antycznych po dzień dzisiejszy, od Teodory Bizantyjskiej po Dicka Cheney. Grupuje barwną plejadę intrygantów wszelkiego autoramentu w dziesięciu kategoriach, poczynając od makiawelistów (przywódców, których najważniejszym zadaniem jest utworzenie i utrzymanie stabilnego państwa oraz zamożnego społeczeństwa), jak Alexander Hamilton a kończąc na żądnych władzy osobach drugiego planu . Kategorie wyróżnione przez autora, to wspomniani już ‘Makiaweliści’ (Katarzyna Medycejska, Alexander Hamilton, Dick Cheney), ‘Twórcy potęgi’ (Otto von Bismarck), "Królotwórcy" (Sir Richard Neville, James "Big Jim" Farley), "Szpiedzy" (Kardynał Richelieu, Lawrence z Arabii), "Złotouści szatani" (Cicero, Leon Trocki), "Generałowie" (Oliver Cromwell), "Powstańcy" (Czou En-laj, Che Guevara), "Demony"(Józef Stalin, Hermann Goering), "Kombinatorzy" (Roger Ailes, Karl Rove) i "Intryganci" (Grigorij Rasputin).

Każdy, kogo interesuje bliższe poznanie meandrów władzy w dzisiejszym świecie, powinien sięgnąć po fascynującą lekturę Świata pod rządami szarych eminencji . Jest to książka przede wszystkim o walce o władzę w niesprzyjającym, wrogim otoczeniu oraz przebiegłych mężczyznach i kobietach, którzy kształtowali historię według własnego upodobania. Wydarzenia przedstawione na jej kartach nie dotyczą tylko przywódców państw czy czołowych polityków, ale władzy z drugiego planu - postaci rodzaju Machiavellego na przestrzeni dziejów. Natura ludzka, użycie władzy lub zręczne operowanie tymi czynnikami nie zmieniały się na przestrzeni wieków, od czasów babilońskich, poprzez średniowiecze, okres rewolucji przemysłowej aż po współczesność.
Analizy historyczne i studia przypadków zawarte w książce Kerwina Swinta służą przedstawieniu kilku najbardziej dramatycznych momentów w dziejach ludzkości i wyjaśnieniu tego, jak wnikliwi i przebiegli politycy potrafili wykorzystać swój czas. Podane przykłady sięgają od czasów starożytnych do XXI wieku i obejmują szerokie spektrum zdarzeń historycznych, kultur politycznych i losów ludzkich. Czytelnik spotka się ze znanymi postaciami z dawnych wieków, ale i zetknie się z mniej znanymi osobistościami. Spojrzenie na te postaci historyczne, zarówno przez pryzmat przeszłości, jak i teraźniejszości, pozwoli lepiej je poznać oraz zgłębić to, czym się kierowały.
pokaż log zmian
Szymanska Agnieszka.

Specyfikacje

main

Rok wydania 2013
Autor Kerwin Swint
Wydawca Bellona
Format 235x165
Rodzaj Historia
Język polski
Ilość stron 320
Podkategoria Historia powszechna
ISBN 9788311122567

Producent:Bellona

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie dotyczące tego produktu?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.