Opinie klientów:

Oferta: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Dorota Simonides, wybitny etnolog i folklorysta o międzynarodowej sławie, jest autorką o ogromnym dorobku naukowym. Niejedna z jej książek, dzięki swej przystępności i barwnemu językowi, stanowi nie tylko prezentację wyników uznanych za pionierskie badań naukowych, ale i od iluś już lat jest ulubioną lekturą wielu czytelników - jak bijący rekordy popularności zbiór dowcipów śląskich Bery śmieszne i ucieszne. Książka, która prezentujemy czytelnikom, Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat ukazuje niezwykłe życie autorki, obfitujące w nieoczekiwane sploty okoliczności, wydarzenia dramatyczne i wywołujące uśmiech - wzrusza i bawi.
"[...]wspomnieniowa książka opolskiej uczonej jest przede wszystkim zapisem najcieplejszych ludzkich uczuć. W szerszym zaś wymiarze odznacza się pisarskie dokonanie prof. Simonides niezwykłymi walorami dokumentacyjnymi. To kawałek historii Śląska z najbardziej znanymi postaciami tego regionu w tle. To historia zupełnie wyjątkowej dla tamtych generacji drogi śląskiego dziecka - w dodatku dziewczyny! - z robotniczego Nikiszowca na salony nauki, kultury i polityki. To też kawałek historii Polski, zwłaszcza tej po roku 1989" - tak pisze o tej książce prof. Jan Miodek.

Książka w 2013 roku otrzymała nagrodę Historyczną Polityki.

Fragmenty recenzji:
"Czytając z zainteresowaniem kolejne stronice nie zauważamy, jak strumyk intymnych wspomnień porywa rzeka wydarzeń historycznych: narodziny "Solidarności", stan wojenny, upadek imperium sowieckiego, polsko-niemieckie pojednanie". (Janusz Wójcik, Śląsk Nr 3, marzec 2012)

"To jedna z najbardziej błyskotliwie napisanych lektur, z jakimi się spotkałam w ostatnim czasie. Płynna narracja, niezwykłe poczucie humoru, na przemian poważne i zabawne obserwacje i sytuacje (...)".
(Henryka Wach- Malicka, Dziennik Zachodni, 31 marca 2012)

"Znakomita książka dla wszystkich chcących wiedzieć, co to jest szczęście. I do czego służy garść".
(Henryk Waniek, Nowe Książki, lipiec 2012)

"To nie tylko ciekawe wspomnienia, ale też przepis na udane życie. (...) Taką Simonides, jak w tej książce, pełną ciepła i dowcipu, znali dotąd tylko niektórzy".
(Józef Krzyk, Gazeta Wyborcza, marzec 2013)

"Książka ważna dla właściwej oceny znaczenia Śląska Opolskiego we współczesnym polskim organizmie państwowym i narodowym".
(Wojciech Wrzesiński, Polityka 17/18, kwiecień - maj 2013)

"Książkę czyta się znakomicie, autorka pisze z dystansem wobec siebie i subtelnym poczuciem humoru. Autobiografia jest mocno osadzona w otaczającej rzeczywistości. (...) Udało się autorce nakreślić panoramiczny i barwny obraz swej małej ojczyzny: Śląska z czasów jej dzieciństwa (...) i Śląska współczesnego wraz z jego najważniejszymi problemami i dylematami, nierzadko bolesnymi".
(Joanna Kapica-Curzytek, Esensja, czerwiec 2013)

Specyfikacje

main

Rok wydania 2014
Autor Dorota Simonides
Wydawca NOWIK
Format 235x165
Rodzaj Literatura piękna
Język polski
Ilość stron 328
Podkategoria Dzienniki, wspomnienia, listy
ISBN 9788362687527

Producent:NOWIK

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie dotyczące tego produktu?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.