Opinie klientów:

Sprzedawane przez: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

„Uwiodła mnie Solidarność” to tytuł zbioru wspomnień i esejów wydanych przez Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność i Stowarzyszenie Pokolenie z okazji 30-lecia naszego związku.
Autorzy tekstów zamieszczonych w zbiorze to przedstawiciele środowiska akademickiego, dziennikarze oraz działacze związkowi. Publikacja została opatrzona krótkim wstępem przewodniczącego Komisji Krajowej Solidarności Piotra Dudy.
Część tekstów ma charakter wspomnieniowy, część to artykuły naukowe i filozoficzne eseje. O źródłach i społeczno-politycznej roli Solidarności w minionym 30 - leciu piszą socjologowie prof. Marek Szczepański i dr Anna Śliz. Dr Krzysztof Łęcki przedstawia genezę i paradoksy ruchu solidarnościowego. Filolog i filozof prof. Tadeusz Sławek opisuje swoje rozważania o solidarności jako postawie etycznej wrażliwości. Ks. dr Arkadiusz Wuwer przybliża chrześcijańskie rozumienie pojęcia solidarności. Jan Dziadul, Andrzej Grajewski i Jan Mazurkiewicz to dziennikarze i publicyści, którzy w swoich tekstach wspominają początki ruchu solidarnościowego. Pierwszy z nich nie był działaczem związku. Patrzy na Solidarność z boku, zdystansowanym okiem obserwatora, ale mimo to, a może właśnie dlatego stworzył pełen emocji tekst oddający atmosferę tamtych czasów. Pozostali dwaj autorzy to aktywni działacze rodzącej się przed 30. laty Solidarności. Andrzej Grajewski relacjonuje narodziny ruchu na przykładzie swojej organizacji na uczelni. Z kolei Jan Mazurkiewicz opisuje swoje radości i nadzieje w czasie narodzin i młodości ruchu oraz rozczarowania związane z „dorosłą” już Solidarnością. Marek Kempski, działacz związkowy i polityk, politolog, dzieli się swoim rozważaniami na temat etycznego wymiaru Solidarności. Prof. Jerzy Buzek, wieloletni działacz związku, były premier, a obecnie przewodniczący Parlamentu Europejskiego przedstawia europejski wymiar Solidarności.
Całość zbioru jest próbą odpowiedzi na pytanie czym była, jest i jaka powinna być solidarność i Solidarność zarazem.

Akcesoria kompatybilne

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2010
Autor praca zbiorowa
Wydawca Stowarzyszenie Pokolenie
Format 215x150
Rodzaj Historia
Język polski
Ilość stron 200
Podkategoria Politologia
ISBN 9788393165407

Produkty komplementarne

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Inni Klienci byli także zainteresowani...

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.