Opinie klientów:

Oferta: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Ustanowienie stałych jednostek organizacyjnych Kościoła katolickiego w Rosji, diecezji, na miejsce prowizorycznych administratur apostolskich część komentatorów potraktowała następująco: Watykan stracił nadzieję na postęp w dialogu ekumenicznym z prawosławnym Patriarchatem Moskiewskim i wkroczył na ścieżkę zimnowojenną. Nic bardziej błędnego, przynajmniej co do intencji Stolicy Apostolskiej i Jana Pawła II - przekonuje lektura właśnie wydanej w Znaku książki filologa słowiańskiego i historyka idei, profesora UJ Grzegorza Przebindy "Większa Europa. Papież wobec Rosji i Ukrainy".

Wroga reakcja Patriarchatu utrudni, może nawet zerwie dialog z watykańską dyplomacją, choć papież decyzji o ustanowieniu w Rosji diecezji - dotyczącej wyłącznie wewnętrznych spraw Kościoła - nadał wyjątkową formę, byle nie urazić wrażliwości Cerkwi. Na przykład nazwał nową metropolię i jej sufraganie nie, jak zwykle, tytułami utworzonymi od miast, w których mają siedziby biskupi, ale od imion świętych patronów; metropolia i archidiecezja są więc nie "moskiewskie" (jak Patriarchat Cerkwi prawosławnej), lecz "Matki Bożej". Ale postępowanie Jana Pawła II wobec Rosji i Ukrainy ma na celu nie "zjednanie" partnerów w dialogu ekumenicznym, lecz prawdziwe pojednanie siostrzanych Kościołów. Tak najkrócej można też określić różnicę między watykańską polityką wschodnią z czasów Pawła VI i abp Casarollego a postawą obecnego papieża - Polaka i Słowianina, której nie wystarczy opisać wyłącznie w kategoriach polityki czy dyplomacji.

Książka Przebindy jest rewelacją nawet dla Polaków, którzy pilnie śledzą poczynania Jana Pawła II i pamiętają go z przedpapieskich, krakowskich czasów. Nikt dotychczas nie zebrał tak obfitej dokumentacji wschodnich zainteresowań Karola Wojtyły. Przewodnikiem był mu na tej drodze, ukochany już za czasów gimnazjalnych, Norwid. Kto wie o przyjaźni biskupa Wojtyły z grekokatolickim mitratem, Łemkiem Mikołajem Deńką, spotkaniach z kardynałem Josefem Slipym, rozległych lekturach dzieł największych myślicieli chrześcijańskiej Rosji, o rozmowach z Sołżenicynem, Sacharowem, Ireną Iłowajską-Alberti? Także dokumentacja w książce Przebindy słów i czynów Jana Pawła II, dotyczących wschodu Europy, nie ma sobie równych.

Niektórzy w historii wyszukują przykłady nietolerancji, dyskryminacji, wrogości. Papież w przeszłości szuka wątków braterskich, motywów do zbliżenia, świadectw, że udało się, że można inaczej i warto próbować. Do wszystkich jego poczynań wschodnich można odnieść (cytowane w "Większej Europie") słowa księdza Józefa Tischnera o encyklice "Redemptor hominis", że "należy ona do tego rodzaju mowy o dziejach, która tworzy dzieje, zarazem opisuje i stanowi dziejową rzeczywistość".

Książka Grzegorza Przebindy powinna być niezwłocznie wydana po rosyjsku i ukraińsku.

Specyfikacje

main

Rok wydania 2001
Autor Grzegorz Przebinda
Wydawca Znak
Format 205x145
Rodzaj Filozofia, religia, socjologia
Język polski
Ilość stron 336
Podkategoria Religioznawstwo, mitologie, antropologia
ISBN 8324001441

Producent:Znak

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie dotyczące tego produktu?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.