Opinie klientów:

Oferta: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Witold Urbanowicz - legenda polskich skrzydeł.

Generał brygady Witold Urbanowicz, mimo że był jednym z najbardziej znanych polskich pilotów myśliwskich walczących w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie w II wojnie światowej, nie doczekał się aż do tej pory żadnego obszernego opracowania książkowego na swój temat. Książka taka powstała dopiero teraz, po 100 latach od jego urodzin i 12 lat jakie upłynęły od jego śmierci.
Bodźcem do jej powstania stało się przekazanie do Polski przez syna zmarłego w 1996r. generała, zbioru blisko 900 pamiątek jakie po nim pozostały w nowojorskim domu rodziny Urbanowiczów. Zostały one włączone do zasobów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie poddano je analizie, gruntownym badaniom i konserwacji. Pamiątki te, to liczne oryginalne dokumenty, odznaki i odznaczenia, mundury i elementy umundurowania oraz blisko 600 zdjęć powstałych w różnych okresach życia Witolda Urbanowicza. Przedmioty te, nigdy wcześniej nie były udostępniane historykom. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że w ogóle istnieją. Zostały ujawnione dopiero teraz.
Książka o życiu i walce Witolda Urbanowicza jaka powstała w oparciu o ten nie znany nikomu wcześniej materiał, została uzupełniona o informacje zawarte w dokumentach przechowywanych w archiwach amerykańskich, brytyjskich i polskich - również w znacznym stopniu słabo rozpoznanych i wcześniej nie wykorzystywanych. Dopiero teraz uzyskano m.in. dostęp do teczki personalnej Witolda Urbanowicz przechowywanej w archiwach brytyjskiego Ministra Obrony. Od dnia zakończenia wojny i rozwiązania Polskich Sił Powietrznych w Wielkie Brytanii nie była ona nigdy otwierana i udostępniana historykom.
Powstałą książkę wzbogaciły także informacje zawarte w opublikowanych przed laty w Polsce wojennych wspomnieniach Witolda Urbanowicz. Poddano je gruntownej analizie. W zasadzie wszystkie z zawartych w nich informacji znajdują potwierdzenie w odnalezionych dokumentach, co pozwala uznać je za nadzwyczaj wiarygodne.
Prezentowana książka po raz pierwszy przedstawia historię życia i walki Witolda Urbanowicz - jednego z najbardziej zasłużonych polskich pilotów myśliwskich walczących w II wojnie światowej o niepodległą Polskę.

Specyfikacje

main

Rok wydania 2008
Autor Wojciech Krajewski
Wydawca ZP Wydawnictwo
Format 231x185
Rodzaj Historia
Język polski
Ilość stron 328
Podkategoria Biografie
ISBN 9788361529019

Producent:ZP Wydawnictwo

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie dotyczące tego produktu?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.