Opinie klientów:

Sprzedawane przez: Matras Księgarnie

  • Darmowy zwrot

  • Darmowa dostawa

Opis

Okrzyknięty Hemingwayem XXI wieku po Gniewie oceanu Sebastian Junger przez 15 miesięcy towarzyszy plutonowi żołnierzy w okrytych złą sławą górach Afganistanu. Baza Restrepo w Dolinie Korengal, gdzie stacjonują nie ma w sobie nic z nadmorskiego kurortu. Aprowizacja dociera helikopterami, posiłki są paczkowane, w bunkrze trzeba się schylać, a cała baza jest wielkości dwóch mieszkań M4. Od squata różni Restrepo tylko codzienna porcja pocisków z Ak-47, którą talibowie częstują w większości 18-letnich mieszkańców bazy. Jungerowi udało się uchwycić smak małych prywatnych wojen toczonych przez żołnierzy w obcym i otwarcie wrogim środowisku. Tu wszystko dzieje się naprawdę. Łzy członków plutonu po śmierci kolegi w zasadzce, tęsknota za domem, adrenalina przy obsłudze ciężkiego karabinu kaliber .50 i strach, wszechobecny strach. "Gość, który wysadza nas w powietrze siedzi za skałą trzydzieści metrów dalej. Przykłada dwa kable do baterii AA i wysyła impuls elektryczny do szybkowara wypełnionego nawozem i olejem napędowym zakopanego w drodze poprzedniej nocy. Spóźnia się o jakieś trzy metry i bomba wybucha pod komorą silnika, a nie dokładnie pod nami, dzięki czemu nikt nie zostaje zabity ani ranny" - pisze Junger. On tam był.Wojna, w której liczy się tylko to, żeby za wszelką cenę zabić wroga, zanim on zdąży zabić ciebie. Poruszający obraz bohaterstwa, strachu i samotności w oddziale amerykańskich żołnierzy walczących w najbardziej niebezpiecznej dolinie Afganistanu.
BERTOLD KITTEL dziennikarz śledczy TVNPróby zdobycia niewielkiej doliny Korengal to kwintesencja wojny w Afganistanie. Tak jak wcześniej Aleksander Wielki i sowiecka armia, tak i Amerykanie musieli ustąpić w obliczu niespotykanej determinacji i bitewnego kunsztu przeciwnika. Dzięki Sebastianowi Jungerowi możemy znaleźć się w samym środku tego dramatu.
WOJCIECH LORENZ Rzeczpospolita


To niesamowity i bardzo prawdziwy obraz tej najdziwniejszej wojny naszych czasów. Sebastian Junger przedstawia życie żołnierzy walczących w Afganistanie, takim jakim ono jest, w którym brutalność, śmieszność, tragizm i absurd nieustannie się mieszają. Jest to też opowieść o Polakach, bo ich misja u podnóża gór Hindukuszu nie różni się od misji ich amerykańskich sojuszników.
RAFAŁ STAŃCZYK TVP2


Piekło wojny w Afganistanie, bez znieczulenia.
ANDRZEJ CHOJNOWSKI CKM


Krew, pot i niebezpieczeństwo czające się na każdym kroku. Relacja z walk prowadzonych w dolinie Korengal przypomina bardziej wojnę wietnamską niż Pustynną Burzę.
MACIEJ SZOPA Polska Zbrojna


Witaj w świecie ogłuszających eksplozji, kamieni wykręcających stopy, mglistych poranków, strzałów znikąd. Witaj w świecie strachu rodzącego przerażenie, którego nikt nie pozwoli ci pokazać. Witaj w świecie tęsknoty. Za wszystkim co nie smakuje jak kurz w spieczonych ustach. Witaj w świecie rozmów o dupie Maryni i łyżce do sorbetu bo to one pozwalają zapomnieć. Witaj na wojnie. Wojnie która trwa. Witaj w Afganistanie.
MICHAŁ ELMERYCH Focus Historia

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2011
Autor Sebastian Junger
Wydawca Mayfly
Format 192x136
Rodzaj Literatura piękna
Język polski
Ilość stron 270
Podkategoria Reportaż, literatura faktu
ISBN 9788362827008

Producent: Mayfly

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie dotyczące tego produktu?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.