Opinie klientów:

Sprzedawane przez: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

W marcu 2003 r. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców Województwa Śląskiego - Okręg w Katowicach zorganizował sesję "Wybitni katowiczanie", która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników, szczególnie młodzieży katowickich szkół średnich oraz mediów. Niniejszym miło nam przedstawić jej zapis w postaci publikacji pokonferencyjnej.

We wstępie do naszej publikacji znany śląski malarz i pisarz Henryk Waniek przypomina, iż nasza inicjatywa wydawnicza wpisuje się w nurt pytań, na które odpowiedź wymaga wielu wysiłków i niemal archeologicznych odkryć: " Przypomnienie garstki osób, które z języka lub poczucia narodowości wpisały się w kulturę Katowic jako Niemcy, uważam za jeden z niezbędnych kroków ku sprecyzowaniu prawdy całkowitej. [...]. Oto zadanie dla nieuprzedzonych poszukiwaczy zagubionej pełni. Jestem pewny, że każdego, zarówno polskiego jak niemieckiego Ślązaka, a nawet niekoniecznie Ślązaka - bo wystarczy kantowski imperatyw bezinteresownej prawdy - stać na udział w tym dziele, które [...] nie jest łatwą ani przyjemną koniunkturą ".

Do tego zdania pragniemy dodać nasze przekonanie, że Katowice - ze swoją wielowątkową, także tragiczną historią - to miasto ważne dla zrozumienia losów Górnego Śląska i jego historycznej wielokulturowości oraz wynikających z tego faktu wyzwań i szans związanych z akceptacją i rozwojem także niemieckiego dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Ważny wydaje się nam więc aktywny wysiłek na rzecz poszukiwania względnie ponownego kreowania wielokulturowej tożsamości miasta, tak by Katowice pełniły dla swoich mieszkańców nie tylko rolę anonimowej przestrzeni urbanistycznej, lecz by poprzez poznanie dziejów miasta możliwe było wzmocnienie więzi katowiczan z ich małą ojczyzną.

Mamy nadzieję, iż nasza publikacja będzie stanowić kolejny wkład w tak pojęte dzieło odkrywania historii lokalnej Katowic.

"Wybitni katowiczanie - z cyklu sesji popularno-naukowych Wybitni Niemcy z...", Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Gliwice, Opole 2004, s. 44, cena za egz. 10 zł (zamówienia z Polski) i 5 Euro (zamówienia spoza Polski)

Akcesoria kompatybilne

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2004
Wydawca Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Format 235x170
Rodzaj Wydawnictwa regionalne
Język polski
Ilość stron 44
Podkategoria Wydawnictwa regionalne - Śląsk
ISBN 8391736261

Produkty komplementarne

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Inni Klienci byli także zainteresowani...

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.