Opinie klientów:

Sprzedawane przez: Matras Księgarnie

Zobacz powiązane produkty po:

Opis

Wielokrotnie, szczególnie ze strony młodzieży szkolnej, spotkałyśmy się z pytaniami: Dlaczego zajmujemy się chemią? Dlaczego zostałyśmy chemiczkami? Czemu wybrałyśmy pracę chemika? A dla nas chemia to nie praca, lecz wielka przyjemność poznawania coraz to nowych tajemnic. Chemia to niesamowicie ciekawa, zajmująca, fascynująca, a jednocześnie niezwykle logiczna nauka. Wszystkie procesy chemiczne, zachodzące dokoła nas, można wytłumaczyć już teraz, albo trzeba będzie trochę na to poczekać: kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Chemia jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się nauk. Niemal na każdym kroku widoczne są związki z chemią. Ludzie, podobnie jak i inne organizmy zwierzęce i roślinne, są zbudowani z prawie całej Tablicy Mendelejewa. Wszystkie procesy zachodzące w naszych organizmach to reakcje chemiczne, bardzo często niezwykle skomplikowane. Chemia towarzyszy nam każdego dnia – od świtu do zmierzchu. Dotykając dowolnych przedmiotów – dotykamy chemii: pierwiastków, związków chemicznych, mieszanin; czując zapachy – odczuwamy podrażnienie zmysłu węchu przez substancje chemiczne; spożywając posiłki – zjadamy produkty zawierające często szkodliwe dodatki, wykonując codzienne czynności domowe – napotykamy procesy i zjawiska chemiczne na każdym kroku.

Ale czymże byłaby chemia bez eksperymentów? Wszak to z nimi jest zwykle kojarzona dzięki pojawiającym się przepięknym barwom, płomieniom i niesamowitym dźwiękom. Niektórzy twierdzą, że chemia to magia – i rzeczywiście tak jest. To magia piękna. Dzięki zrozumieniu praw rządzących chemią, co związane jest czasami z używaniem trudnych pojęć i podróży do wnętrza atomów, czujemy się „pełnoprawnymi elementami wszechświata”.

I właśnie dlatego, że chemia jest wszędzie, tylko od nas zależy, czy będziemy potrafili dostrzec jej piękno. Warto obserwować je świadomie i rozumieć zachodzące procesy.

Kontynuacja docenionej serii „Poznajemy” dla młodzieży. Jest przeznaczona „dla dociekliwych” kończących szkołę podstawową lub uczęszczających do gimnazjum. Każda z pięciu publikacji zawiera zbiór ponad 200 pytań i odpowiedzi z poszczególnych dziedzin. Niektóre pytania są powiązane z naszym krajem, wiele haseł dotyczy przyrody polskiej, historii Polski, czy też geografii, inne – zwłaszcza chemia, fizyka ale też geografia, historia – przybliżają poszczególne dyscypliny naukowe. Dzięki przyjętej formule książki powinny rozszerzać wiedzę, a także skłaniać do dociekania i poszukiwań o charakterze naukowym. Mają zapewnić młodym czytelnikom radość poznawania i odkrywania. Ilustracje ściśle powiązane z pytaniami w formie zdjęć lub rysunków stanowią cenne merytoryczne uzupełnienie, a nie tylko graficzny ozdobnik!

Iwona Paleska jest doktorem nauk chemicznych. Pracuje jako wykładowca na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz jako nauczyciel chemii w jednej z warszawskich szkół średnich. Uczestniczy w wielu inicjatywach popularyzujących chemię gdyż bardzo lubi pracę z młodzieżą. W ramach projektów naukowych Pracowni Elektrochemicznych Źródeł Energii zajmuje się elektrochemią procesów elektrodowych. Prowadzi różnorodne zajęcia dydaktyczne z zakresu chemii ogólnej, analitycznej i fizycznej. Jest kierownikiem Pracowni Dydaktycznej Chemii Fizycznej I.

Agnieszka Beata Siporska jest doktorem nauk chemicznych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pracuje naukowo w dziedzinie chemii jądrowej. Prowadzi ona zajęcia ze studentami, nauczycielami i młodzieżą, posiada także doświadczenie w pracy szkolnej. Koordynuje wiele projektów popularyzujących chemię i organizuje konferencje dla nauczycieli. Jest autorką lub współautorką kilkunastu artykułów metodycznych dla nauczycieli chemii oraz płyty multimedialnej dla uczniów. Organizuje koła i wyjazdowe warsztaty naukowe dla młodzieży uzdolnionej chemicznie.

Akcesoria kompatybilne

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2012
Autor Iwona Paleska, Agnieszka Siporska
Wydawca Demart
Format: 294x208
Rodzaj Dla młodzieży
Język polski
Ilość stron 80
Podkategoria Wydawnictwa encyklopedyczne dla młodzieży
ISBN 9788374277174

Producent: Demart

Produkty komplementarne

Opinie

Napisz pierwszą recenzję

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Inni Klienci byli także zainteresowani...

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie o produkt?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.