Opis

Ta książka rozczaruje tych, którzy:

- unikają trudnych pytań albo szukają łatwych odpowiedzi,
- teologię polityczną sprowadzają do postulatu zwiększenia roli religii w polityce.
Ta książka zafascynuje tych, którzy:

- zastanawiają się, jak pogodzić sferę religii z wymogami demokracji,
- dostrzegają, że teza o "śmierci Boga" coraz bardziej traci na aktualności.
Jesteśmy świadkami rosnącego napięcia między pierwiastkiem świętym i świeckim - pokazuje dobitnie Mark Lilla - co oznacza, że nawet jeśli spróbujemy zapomnieć o Bogu, On nam o sobie przypomni. Demokracja w połączeniu z globalizacją oznacza bowiem, że polityki widzianej jako służba Bogu nie możemy zbywać wzruszeniem ramion. Jeśli Zachód chce utrzymać rozdział - wyjątkowy w skali świata - między religią a polityką, musi na nowo wykreślić granice między tymi dwiema sferami.
Już nie jest dla nas oczywiste, czego dotyczy teologia polityczna, dlaczego była ludziom potrzebna przez większą część ich historii i dlaczego także dziś potrzebują jej niektóre narody i cywilizacje. Dopóki nie zrozumiemy tych zagadnień, dopóty nie będziemy mogli być pewni, że dobrze rozumiemy samych siebie.
fragment
Napisałem Bezsilnego Boga powodowany niezadowoleniem z dwóch dominujących sposobów myślenia o obecności religii w polityce. Według pierwszego między Kościołem i państwem toczy się odwieczna walka i dlatego w życiu publicznym musimy wystrzegać się wszelkich przejawów religijności. Drugi stereotyp to narracja o sekularyzacji, czyli przekonanie, że jeśli kiedykolwiek istniało napięcie między polityką a religią, będzie ono słabnąć, aż w końcu religia zaniknie. Żadne wydarzenia z historii najnowszej nie potwierdzają tych dwóch poglądów.
Mark Lilla, wypowiedź w debacie Dziennika

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2009
Autor Mark Lilla
Ilość stron 344
ISBN 978-83-7414-679-1
Rozmiar 14 x 20 cm
Kategoria Socjologia - pozostałe

Producent:WAB

Opinie

Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić produkt

Dodaj opinię

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.