Zakup blendera może wydawać się problematyczny, biorąc pod uwagę różne typy urządzeń, ich zastosowanie, warianty funkcji i wyposażenia. Wbrew pozorom wybór nie jest tak trudny, jeśli określimy swoje potrzeby i weźmiemy pod uwagę najważniejsze cechy sprzętu. W tym poradniku zaprezentujemy Ci najważniejsze czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru nowego urządzenia, oraz przedstawimy typy blenderów wraz z ich zastosowaniami.


  • Z naszego poradnika dowiesz się: 
  • Jaki blender wybrać do kruszenia lodu?
  • Szklany czy plastikowy – jaki blender kielichowy będzie lepszy?
  • Jaki blender kupić żeby był wielozadaniowy?

Typ urządzenia

Blender jest świetnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie musimy coś bardzo dokładnie wymieszać, rozdrobnić, zmiksować a nawet zmielić. W zależności od zastosowania i sposobu używania urządzenia te dzielą się na dwa główne typy*: ręczny i kielichowy.

Blendery ręczne nie posiadają własnego kielicha, czy pojemnika w którym produkty są miksowane. Ma on jednak inne praktyczne zastosowanie, mianowicie możemy ich używać w różnych naczyniach, w różnych sytuacjach. Oprócz miksowania soków, koktajli i smoothies, z powodzeniem możemy włożyć je do garnka, by zmiksować zupę na krem, bądź do robienia sosów. Ten rodzaj blendera jest również bardziej poręczny i łatwiejszy w przechowywaniu, niż jego większy odpowiednik – blender kielichowy. Czasem, jako dodatkowe wyposażenie, do blenderów dołączane są małe pojemniki, do których możemy podłączyć urządzenie i z powodzeniem ciąć, miksować lub szatkować składniki.

Blender kielichowy, jak sama nazwa wskazuje, wyposażony jest w kielich, w którym składniki są miksowane. W przeciwieństwie do blendera ręcznego, urządzenie to jest stacjonarne i podczas działania nie musimy go trzymać. Jest to wygodne, ponieważ np. gdy chcemy coś bardzo dokładnie zmiksować, co często wymaga dużo czasu, nie musimy cały czas stać przy urządzeniu i go trzymać. Blender kielichowy jednocześnie jest odpowiednio większy, przez co jeśli nie mamy odpowiednio dużo miejsca w szafce, będzie musiał stanąć na blacie, zabierając nam przestrzeń roboczą. Często jednak ten typ urządzenia posiada większą moc, oraz większą liczbę funkcji.

*Smoothie maker, to niejako podtyp blendera kielichowego. Ma on ściśle określone zastosowanie, którym jest przygotowywanie smoothies. Jest on przystosowany szczególnie do tego zadania, tzn. ma odpowiednio niższą moc, oraz naczynie w którym składniki są miksowane jest mniejsze. Naczynie to często jednocześnie jest butelką, w której możemy przechowywać przygotowane przez nas smoothie. Nie oznacza to jednak, że ten typ blendera nie poradzi sobie z lekkimi pracami typu przygotowanie zup, sosów salsa czy posiłków dla niemowląt. Miejmy po prostu na uwadze, że ogranicza go pojemność naczynia oraz moc silnika.

moc blendera

Moc i czas pracy w jednym cyklu

To jaką moc posiada blender, który zamierzamy kupić, jest bardzo istotne. Moc silnika determinuje jak twarde składniki w nim zmiksujemy oraz jak szybko to zrobimy. Funkcjonuje tu prosta zasada, im większa moc, tym większe możliwości urządzenia. Dokładniej zmiksuje ono nawet twarde składniki, a zupy i koktajle będą gładsze.

Zastanów się do czego chcesz używać swojego urządzenia. Blender ręczny jest w stanie zmiksować zupę na krem już przy mocy 350 W lub nawet niższej. Taka moc świetnie sprawdzi się również przy przygotowywaniu posiłków dla małych dzieci. Jeżeli chcesz bez problemu robić koktajle ze świeżych owoców i warzyw, potrzebować będziesz blendera o mocy 350 – 500 W. Słabsze tę samą pracę wykonają o wiele wolniej, lub w ogóle będą miały problem ze zmiksowaniem twardszych produktów. Standardem, dającym wiele możliwości, są blendery o mocy 500 W i większej. Taka siła pozwoli miksować mrożone warzywa na sorbet, siekać orzechy, a nawet siekać kostki lodu.

Blendery kielichowe zazwyczaj posiadają silniki o podobnej mocy do ich ręcznych odpowiedników, jednak na rynku jest już dużo urządzeń (a pojawia ich się coraz więcej) o mocy powyżej 1000 W. Niektóre posiadają nawet 2400 W. Tak mocny silnik sprawia, że urządzenie posiada więcej funkcji i znajduje więcej zastosowań, np.: kruszenie lodu w pył, mielenie ziaren na mąkę, przygotowywanie niesamowicie puszystych puree oraz naturalnych lodów i deserów.

Czas pracy w jednym cyklu jest bardzo ważną cechą, wpływająca na komfort i czas przygotowywania posiłków. Często producenci informację o tym podają dopiero w instrukcji obsługi urządzenia, dlatego jeśli nie jest ona podana bezpośrednio przy ofercie sprzedażowej produktu warto zapytać sprzedawcę, skontaktować się z producentem, lub po prostu sprawdzić opinie użytkowników.

blender moc przygotowanie napoju

Pojemność

Czynnik ten głównie dotyczy urządzeń kielichowych, lecz odnosi się również do blenderów ręcznych, które czasem wyposażane są w dołączany pojemnik. W przypadku pojemności zasada jest również prosta, im większa pojemność, tym więcej składników zmiksujemy jednocześnie.

Pojemność większości pojemników dołączanych do blenderów ręcznych, to około 0,5-1 l. Czasem jednak dołączane są do nich większe pojemniki np. 1,5 lub 2 l. Dzięki przystosowaniu pojemnika do blendera i jego ostrzy, jesteśmy w stanie miksować dokładniej, niż wkładając go do innych naczyń.

Większość blenderów kielichowych oferuje większą pojemność od tych oferowanych przez kielichy dołączane do urządzeń ręcznych. Zazwyczaj jest to pojemność 1-1,5 l lub większa. Dla łatwiejszego uzmysłowienia sobie co faktycznie daje nam dana pojemność oraz dla określenia swoich potrzeb, podpowiadamy że 1,5 l pozwala na przygotowanie jednocześnie około pięciu średniej wielkości szklanek koktajlu, lub zmiksowania zupy krem dla czterech osób.

Przy okazji tematu kielicha, oprócz pojemności, zwróć również uwagę na materiał jego wykonania. Najczęściej wykonuje się je z plastiku, lub ze szkła. Na pierwszy rzut oka szklany kielich wydaje się lepszym rozwiązaniem, lecz weź pod uwagę to że akcesoria wykonane ze szkła są cięższe i łatwo je stłuc. W przypadku wyboru blendera z plastikowym kielichem, zwróć uwagę by plastik z którego jest wykonany, był wolny od BPA (szkodliwa dla naszego zdrowia substancja, mogąca dostać się do jedzenia).

blendowanie owoców

Funkcje i wyposażenie

Podstawowymi funkcjami, które warto by nasz blender posiadał są płynna regulacja prędkości obrotów oraz tryb Turbo.

W przypadku tego pierwszego udogodnienia, równie przydatne może być wiele stopni prędkości obrotów, lecz pełną kontrolę i możliwość ustawienia dokładnie takiej mocy, na której nam zależy da nam jedynie płynna regulacja. Dużym ułatwieniem podczas miksowania jest również tryb Turbo, dzięki któremu, bez potrzeby przestawiania kolejnych stopni, blender natychmiast zaczyna miksować z maksymalną prędkością. Przydatny może być również tryb pulsacyjny, który w nasze ręce oddaje pełną kontrolę nad pracą blendera. Ostrza miksują tylko wtedy, gdy wciskamy przycisk. Jest to niezwykle użyteczne przy pracy z wyjątkowo twardymi składnikami, które wymagają rozdrabniania stopniowego, którego nie zapewni im miksowanie w trybie ciągłym.

Wybierając blender warto sprawdzić czy i jakie dodatkowe wyposażenie otrzymujemy razem z urządzeniem. Najczęściej spotykanymi dodatkowmi akcesoriami są różnego typu wymienne ostrza, końcówki (np. do ubijania) oraz pojemniki. Znacząco mogą one zwiększyć gamę zastosowań naszego sprzętu. Oprócz ilości, przydatną informacją może być materiał ich wykonania i czy można je myć w zmywarce.

wybró dlendera

Czas na decyzję

Blender jest świetnym pomocnikiem kuchennym, wyręczającym nas w czasochłonnym siekaniu i mieszaniu składników. W dodatku robi  to o wiele szybciej i dokładniej, niż gdybyśmy sami mieli się tego podjąć. W tym poradniku przekazaliśmy Ci jedynie najważniejsze cechy, na które musisz zwrócić uwagę, chcąc kupić sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule ułatwią Ci proces wyboru.

Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat blenderów zerknij poniżej:

● Warto zwrócić uwagę na przewód zasilający nasze urządzenie. Jeśli ogranicza nas dostęp do gniazdek sieciowych, warto rozejrzeć się za blenderem z odpowiednio dłuższym przewodem instalacyjnym. Możemy również wybrać jeden z (zyskujących ostatnio na popularności) modeli bezprzewodowych.

● Zarówno w przypadku dużych sprzętów AGD jak pralki, jak i tych mniejszych jak właśnie blendery, ważna jest dla nas kultura pracy urządzenia. Zwróć uwagę, że często urządzenia o mniejszej mocy pracują głośniej, niż urządzenia z mocniejszymi silnikami.

● Dla większej wygody i komfortu użytkowania blendera ręcznego warto zaopatrzyć się w ten z ergonomicznym uchwytem, najlepiej z antypoślizgową powierzchnią.

Po blendery posiadające te, lub wiele innych funkcji, serdecznie zapraszamy na emag.pl.

Podczas poszukiwania urządzenia, które spełni Twoje potrzeby, skorzystaj z filtrów na naszej stronie. Ułatwią Ci one znalezienie blendera Twojej ulubionej marki, o określonej pojemności oraz posiadającego funkcje oraz wyposażenie na których Ci zależy.

Udanych zakupów!

blendery w emag.pl