Wyobraź sobie, że nie potrzebujesz już kuchni, piekarnika i mikrofalówki, bo wszystkie zazwyczaj powierzane im zadania wykona jedno urządzenie. Cechy każdego przydatnego sprzętu zamknięte w jednej konstrukcji – brzmi jak coś nierealnego, prawda? A właśnie to wszystko umożliwia Ci multicooker. Tego typu urządzenia do gotowania dostępne są na rynku od wielu lat, lecz w Polsce dopiero zyskują popularność. W naszym poradniku postaramy się przedstawić Ci najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę. Pytanie „Jaki multicooker wybrać?” przestanie być trudne!

 


  • Z naszego poradnika dowiesz się: 
  • Czy multicooker to naprawdę urządzenie wielofunkcyjne do gotowania?
  • Jaki multicooker wybrać, aby przygotować porcję dla całej rodziny?
  • Jaka jest odpowiednia moc multicookera?

 

Multicooker – co to jest?

Multicookery to z założenia urządzenia uniwersalne, które posiadają wiele funkcji. Po co? Żeby ułatwić nam cały proces przygotowywania posiłków. Dobry multicooker automatycznie dopasuje temperaturę nagrzewania do konkretnych produktów i dań. Najważniejszymi funkcjami urządzenia są gotowanie, smażenie i pieczenie. Za te procesy w większości przypadków odpowiada szereg programów, które dopasowane są do konkretnych produktów, np. gotowanie ryżu, makaronu, duszenie warzyw, smażenie mięsa, pieczenie ciasta, przygotowywanie domowych jogurtów i wiele innych, a to wszystko dzięki jednemu urządzeniu!

To jednak tylko podstawowe funkcje, najlepszy multicooker może dawać Ci znacznie większe możliwości. Specjalne programy umożliwią Ci np. podgrzewanie posiłków dla dzieci, wyrastanie ciasta, a nawet pasteryzację czy sterylizację naczyń. Na dodatek urządzenie może być z powodzeniem wykorzystywane nie tylko do gotowania, ale też podgrzewania już gotowych potraw.

Multicooker potrafi nas wyręczyć, ale nie znaczy to, że tracimy kontrolę nad procesem gotowania. Odpowiednie funkcje pozwalają nam własnoręcznie dopasować czas i temperaturę nagrzewania. Nie musisz bazować wyłącznie na dostępnych programach, by osiągnąć idealny smak potrawy.

Ciekawym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest multicooker z szybkowarem lub wolnowarem – z pewnością spodoba się wszystkim pasjonatom gotowania, którzy chcą wyczarować nieco bardziej skomplikowane posiłki. Amatorzy zdrowego odżywiania, którzy nie chcą, by jedzenie straciło swoje pierwotne wartości, powinni poszukać multicookera z funkcją gotowania na parze. W takim wariancie do sprzętu dołączana jest odpowiednia podstawka.

Wybierając najlepszy multicooker, zastanów się, które funkcje są Ci potrzebne. Przeglądaj propozycję znanych marek (jak Philips czy Redmond), oraz porównuj ich możliwości. Weź pod uwagę, że wielu producentów dołącza do swych modeli książki kucharskie pełne przepisów możliwych do zrealizowania w danym urządzeniu. Być może nowy multicooker poszerzy Twoje menu o wyjątkowe arcydzieła sztuki kulinarnej!

Gotowanie pieczenie smażenie

Jaka pojemność będzie odpowiednia?

Przepis wybrany, składniki przygotowane, ale czy misa pomieści tyle jedzenia? Czy urządzenie będzie działało prawidłowo?

Większość producentów umieszcza na powłoce misy miarkę informującą o wypełnieniu, wskazującą jednocześnie maksymalny poziom. Dzięki temu widać, ile składników możemy włożyć, mając pewność, że zostaną ugotowane prawidłowo. Standardowo jest to od 1 l do nawet ponad 6 l pojemności.

Wybór zależy od liczby osób, dla których mamy zamiar przygotowywać posiłki. Multicookery o pojemności  1 – 3 litrów sprawdzą się w przypadku gotowania dla jednej lub dwóch osób. Misy 3 – 5 litrowe spełnią potrzeby średniej wielkości rodziny (3 – 5 osób). Największe modele o pojemności 5 l i większej sprostają wymaganiom dużej rodziny (6 i więcej osób). Pojemność bezpośrednio przekłada się na wielkość urządzenia. Warto o tym pamiętać, szczególnie, gdy dysponujemy niewielkim metrażem.

Większa pojemność to większe możliwości, lecz za tym idzie również większe zapotrzebowanie na moc. Im większa misa, tym więcej mocy potrzeba by ogrzać całą zawartość.

przygotowanie potraw moc urządzenia multicooker

Moc urządzenia – od czego zależy?

Moc multicookera jest przeważnie związana z wielkością urządzenia i funkcjami, które posiada dany model. Wiadomo, że ogromne urządzenia do gotowania, które umożliwiają również pieczenie i grillowanie najprawdopodobniej będą miały odpowiednio większą moc. Warto pamiętać, że ta cecha jest związana nie tylko z możliwościami samego sprzętu – ma również ogromny wpływ na prędkość przygotowywania potraw. Rozpiętość propozycji na rynku jest naprawdę ogromna – znajdziecie zarówno urządzenia poniżej 300 W, jak i multicookery z mocą powyżej 1500 W.

Co wybrać? Przede wszystkim zastanów się, jaka pojemność Cię satysfakcjonuje oraz jak często planujesz go używać. Jeśli kupujesz go z myślą o codziennym użytku, wybierz najpopularniejszy wariant, czyli 900 W lub więcej. Natomiast jeżeli w multicookerze zamierzasz gotować tylko okazjonalnie, te o niższej mocy również spełnią swoje zadanie.


Pytanie: multicooker czy thermomix? 

Przy takim wyborze różnych urządzeń do gotowania można się pogubić. Pamiętajmy, że multicooker i thermomix, choć podobne, to dwa zupełnie różne urządzenia. Multicooker przede wszystkim ma służyć do gotowania potraw i zastępowania np. piekarniki czy klasycznej kuchenki. Thermomix to urządzenie spokrewnione raczej z klasycznym robotem kuchennym i blenderem, które jednocześnie wyposażono w opcję gotowania potrawy. Co wybrać? Zarówno multicooker, jak i thermomix mogą okazać się nieocenioną pomocą w kuchni – zastanów się, jakie masz wymagania wobec nowego urządzenia!


pieczenie

Materiał wykonania i czyszczenie

Materiały, z których zbudowane jest urządzenie mają wpływ na jego wytrzymałość, funkcjonalność, wygląd oraz łatwość utrzymania. Pod tym względem najważniejsza jest misa. To w niej przygotowywane są wszystkie posiłki, więc trwałość jakość jest dla nas kluczowa. Jeśli chodzi o jej powierzchnię, standardem już staje się powłoka zapobiegająca przywieraniu. Warto, by była ona wykonana z wytrzymałego materiału najwyższej jakości.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na zewnętrzną budowę multicookera – w końcu urządzenie wielofunkcyjne do gotowania powinno nie tylko być solidne, ale również estetyczne! Warto stawiać na sprawdzone rozwiązania od uznanych firm – marki, takie jak Philips czy Tefal, stawiają przede wszystkim na nowoczesny minimalizm, który komponuje się dobrze w każdej kuchni. Jeśli mówimy już o czyszczeniu, na pewno przydatna będzie możliwość umycia w zmywarce zarówno misy, jak i elementów dodatkowych dołączonych do urządzenia.

ciasto multicooker

Multicooker – na co jeszcze zwrócić uwagę?

W naszym poradniku staraliśmy się przedstawić Ci najważniejsze cechy multicookera, jednak te urządzenia oferują znacznie więcej.Jeśli interesują Cię dodatkowe funkcje i udogodnienia proponowane przez producentów, zerknij poniżej:

  • Funkcja podtrzymywania ciepła oraz opóźniony start – Świetne rozwiązanie dla osób z napiętym planem dnia. Urządzenie może rozpocząć pracę lub ponownie podgrzać potrawę po ustalonej godzinie. Na co dzień możesz cieszyć się ciepłym posiłkiem o poranku lub od razu po powrocie z pracy. Nie martw się również, że posiłek wystygnie przed przyjściem gości, ta funkcja zadba by posiłek miał idealną temperaturę. Zwróć jednak uwagę jaki zakres godzin oferuje dany model – niektóre oferują tylko 2h, inne nawet 24h.
  • Rozbudowane programy – multicooker nie musi Ci ułatwić wyłącznie gotowania, pieczenia czy grillowania. Poszczególne modele na rynku potrafią nawet przygotować fondue, upiec chleb czy stworzyć zupełnie samemu jogurt od podstaw. Sprawdzaj oferty i wyszukuj nieoczywiste funkcje, które mogą okazać się naprawdę przydatne.
  • Kontrola smartfonem –  Wiele nowoczesnych urządzeń ma rozbudowane funkcje mobilne – wystarczy zainstalować aplikację i już sterujesz urządzeniem do gotowania za pomocą telefonu.W ten sposób skorzystasz z wygodnej bazy przepisów, będziesz stale kontrolował działanie urządzenie albo zaprogramujesz gotowanie na konkretną porę.

My życzymy udanych zakupów 🙂


Interesuje Cię gotowanie? Szukasz najlepszych rozwiązań? Nasze blogowe poradniki czekają: