Opis

Zamiarem Wolfa jest pokazanie, że ekspansja Europy nie tylko zmieniła trajektorię historyczną społeczności pozaeuropejskich, lecz również przewartościowała relacje historyczne tych społeczności dotyczące ich samych sprzed europejskiej ingerencji. (...) Pisze ze zdumiewającym rozmachem historycznym i analitycznym, przywiązując niemal taką samą wagę do historycznych „zwycięzców” i „zwyciężonych”.
Michael S. Kimmel, „American Journal of Sociology”

Wolf stworzył raczej historię powiązań niż podziałów (...) Ta wciągająca i inspirująca książka (...) przedstawia przekonującą i, jak sądzę, nową perspektywę. (...)Wolf oddala się od wyeksploatowanych opozycji aktywnego „białego” centrum i biernych „niebiałych” peryferii i wskazując na wspólnotę ich przeszłości, proponuje bardziej złożone i zarazem bardziej wiarygodne ujęcie relacji między Europą a resztą świata.
Ben Jay, European Update

Tę obszerną i ważną książkę Eric Wolf zaczyna i kończy twierdzeniem, że antropologia musi zwracać większą uwagę na historię (...) Z przyjemnością więc czyta się analizę krytyczną, która odrzuca pseudohistoryczne opozycje i tak starannie bada procesy historyczne, za sprawą których przeszłość ludów pierwotnych i chłopów stała się radykalnie odmienioną teraźniejszością ludów pierwotnych, chłopów i proletariuszy.
William Roseberry, Dialectical Anthropology

Empiryczna wiedza Wolfa jest nadzwyczaj szeroka (...). Zręcznie dobiera on – w wymiarze czasowym i przestrzennym – przykłady zjawisk, które można traktować jako reprezentatywne dla całości (...). Książka jest bardzo dobrze napisana, z głęboko humanistyczną wrażliwością.
Magnus Mörner, „Ethnos”

Eric R. Wolf (1923-1999), antropolog kulturowy, pionier badań nad społecznościami wiejskimi oraz wielkimi grupami społecznymi

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2009
Autor Eric R. Wolf
Wydawca Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Format 230x150
Rodzaj Filozofia, religia, socjologia
Język polski
Ilość stron 600
Podkategoria Kultura
ISBN 9788323326014

Opinie


Napisz pierwszą recenzję

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić produkt

Dodaj opinię

Pytania i odpowiedzi

Masz pytania o produkt?

My albo inni klienci udzielą odpowiedzi.

image