Opis

Blisko trzy tysiące hebrajskich słów, dwieście dwadzieścia dwa wersety podzielone na dwanaście rozdziałów składają się na Księgę Koheleta, Eklezjasty - "Przewodniczącego zgromadzenia", być może najbardziej oryginalną i "skandaliczną" Księgę Starego Testamentu.

Księga ta naznaczona jest słynnym zdaniem Havel havalim... vanitas vanitatum, "marność nad marnościami - wszystko marność" (1,2; 12,8). Jak pisał pewien egzegeta, po przeczytaniu owej pieśni milczenia, nonsensu, starości i mroku, tu i tam nacechowanej przebłyskami pogodzonej z losem radości: "czytelnik nie odchodzi mały, lecz dojrzały i gotowy, by nim się stać".

Komentarz ten, który opiera się na nowej wersji biblijnego tekstu, dzieli się na trzy etapy. Pierwszy, pod typowo koheletyckim tytułem Marnosć nad marnościami - wszystko marność, oferuje podstawowe narzędzia, niezbędne do rozstrzygnięcia pierwszych zagadek dotyczących autora, tekstu, interpretacji, przesłania. Cały - najbardziej obszerny i fundamentalny - drugi etap śledzi, za pomocą komentarza, poetycki i duchowy wątek Słów Koheleta, syna Dawida, króla Jeruzalem (1,1). Etap ostatni przemierza ziemie naszej planety i tysiące lat naszej historii w poszukiwaniu Tysiąca Koheletów, to znaczy tych wszystkich, którzy obrali sobie za wzór biblijnego mędrca z III wieku przed Chr.

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2003
Autor Gianfranco Ravasi
Wydawca Salwator
Format 215x150
Rodzaj Filozofia, religia, socjologia
Język polski
Ilość stron 400
Podkategoria Literatura religijna, teologia
ISBN 8389289067

Producent:Salwator

Produkty komplementarne

Opinie

Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić produkt

Dodaj opinię

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.