Opinie klientów:

Oferta: Matras Księgarnie

Zobacz podobne produkty (kryteria):

Opis

Aelred z Rievaulx (ok. 1110–1167)

Nazywany przez współczesnych św. Bernardem Północy, Elred z Rievaulx urodził się w Hexham, na pograniczu Anglii i Szkocji. Początki swojej edukacji otrzymał w rodzinnym domu w Hexham, później w szkole benedyktyńskiej w Durham, a dalszą formację intelektualną otrzymał na dworze króla szkockiego Dawida I. Prowadził wówczas dość swobodne życie, bogate w różnego rodzaju związki emocjonalne i robił szybką karierę jako zaufany króla, dochodząc do funkcji majordomusa lub ekonoma. W 1133 r. na polecenie króla udał się z misją dyplomatyczną do arcybiskupa Yorku, Thurstana. Przy tej okazji odwiedził po raz pierwszy Rievaulx, w którym w 1132 r. zamieszkało pierwszych 12 mnichów cysterskich. Niespodziewanie zdecydował się pozostać wśród nich na zawsze i rozpoczął swój nowicjat. Od roku 1147, aż do śmierci pełnił w Rievaulx funkcję opata.
Odgrywał znaczącą rolę w życiu kościelnym i politycznym Anglii i Szkocji. Pozostawił sporo pism, spośród których najważniejsze to: Speculum caritatis i Przyjaźń duchowa. Wygłaszał również liczne kazania do swoich braci (Sermones).

Cysterski myśliciel, gdy analizuje kwestię natury duszy ludzkiej, ze zrozumieniem mówi o tych, którym trudno pojąć to ważkie zagadnienie. Niemniej, jest przekonany, że w istnienie duszy wątpić nie powinien nawet wyznawca filozofii akademickiej, ponieważ każdy człowiek posiada świadomość tego, że żyje, myśli i odbiera bodźce zewnętrzne. A właśnie ta świadomość świadczy o istnieniu w ciele ludzkim substancji duchowej. Toteż jeśli nawet człowiek nie posiada w swym umyśle obrazu duszy, nie powinien na tej podstawie wyciągać pochopnych wniosków i twierdzić, iż ona nie istnieje. Tym bardziej, że znakomitsze są te rzeczy, które nie mają swych obrazów w umysłach ludzkich; Aelred podaje tu przykłady cnót: mądrości oraz sprawiedliwości.

(fragment wstępu tłumaczki)

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2009
Autor Aelred z Rievaulx
Wydawca Wydawnictwo Marek Derewiecki
Format 232x173
Rodzaj Filozofia, religia, socjologia
Język polski
Ilość stron 68
Podkategoria Literatura religijna, teologia
ISBN 9788361199113
Kolekcja Bibl.Europejska

Opinie

Napisz pierwszą opinię

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Inni Klienci byli także zainteresowani...

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie dotyczące tego produktu?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.