Opinie klientów:

Korzyści:
  • Darmowa dostawa

Zobacz podobne produkty (kryteria):

Opis

Pomysł opracowania niniejszego słownika zrodziło rosnące zainteresowanie dziejami Polonii, a wraz z nim szczególna potrzeba prac dokumentujących obecność i osiągnięcia Polaków oraz osób polskiego pochodzenia mieszkających w różnych krajach świata.

W zamierzeniach autorów Polonia. Słownik biograficzny powinien stać się częścią biografistyki narodowej, ocalając od zapomnienia polskie osiągnięcia na emigracji i tworząc dokument polskiej tożsamości na obczyźnie, będący zbiorem danych o światowym rezonansie polonijnej myśli, twórczości i pracy.

Opierając się na założeniu, że słownik ma zaprezentować wielostronną aktywność Polonii, starano się na jego łamach ukazać przedstawicieli z różnych krajów i różnych zawodów. Zaprezentowano w nim zatem (w układzie alfabetycznym) 827 sylwetek, m.in.: uczonych, artystów, pisarzy, przedsiębiorców, inżynierów i konstruktorów, lekarzy polityków i dyplomatów, podróżników, duchownych, wojskowych i policjantów, sportowców oraz działaczy społecznych.
W celu ukazania pełniejszego obrazu wybranych przedstawicieli Polonii wszystkie biogramy są ilustrowane fotografiami portretowymi, a w wielu przypadkach dodatkowo reprodukcjami ich prac oraz fotografiami okolicznościowymi, ukazującymi charakterystyczne momenty życia.

Konstrukcja poszczególnych haseł obejmuje podstawowe informacje biograficzne (nazwisko, imiona, pseudonimy, dokładną datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, współmałżonków i dzieci), dane o wykształceniu i karierze zawodowej, osiągnięcia naukowe i artystyczne, publikacje, patenty, członkostwo oraz funkcje w stowarzyszeniach i organizacjach, odznaczenia i nagrody świadczące o zawodowym i społecznym uznaniu, a także hobby lub inne pozazawodowe zainteresowania.

Słownik kierowany jest do szerokiego grona czytelników, pragnących poznać losy swoich rodaków mieszkających w różnych krajach świata.

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2000
Autor Agata i Zbigniew Judyccy
Wydawca Wydawnictwo Naukowe PWN
Format 300x205
Rodzaj Encyklopedie i słowniki
Język polski
Ilość stron 384
Podkategoria Słowniki
ISBN 8301131861

Opinie

Napisz pierwszą opinię

Kliknij w gwiazdki, aby go ocenić

Inni Klienci byli także zainteresowani...

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytanie dotyczące tego produktu?

Zadaj je poniżej, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.