8400 (- 12% )

7392

Zapas wyczerpany
Zobacz podobne produkty (kryteria):

Opis

Po dziś dzień osobliwy urok wywiera pewna postać mitologiczna, która aż do naszej epoki nie zatraciła niczego ze swej witalności i której imię w miarę upływu czasu służyło królowym angielskim, francuskim policjantom, Kamieniowi Mędrców oraz badzie zabójców z Filadelfii. My również pod wpływem tego uroku podjęliśmy próbę przedstawienia na tyle kompletniej monografii Pandory, ile raczej zgłębienia szeregu specyficznych problemów, docierając aż do owego zakątka, do którego problematyka ta nas doprowadziła.
Żaden inny mit nie jest bardziej znany niż mit Pandory, Żadnego zapewne nie spotkała tak wielka dezinterpretacja. Pandora to pierwsza kobieta, to piękne fatum; otworzyła ona puszkę, której otwierać nie powinna, z naczynia zaś wypełzło wszelkie możliwe nieszczęście, dziedzictwo ciała; na dnie została tylko Nadzieja. Puszka Pandory stała się wręcz przysłowiowa. Dziwi to tym bardziej, że Pandora nie miała żadnej puszki.
Jeśli chodzi i postać Pandory, mamy do czynienia z problemami, które dziś domagają się przestudiowania. Jak to się stało, że zdobyła ona sławę ze względu na atrybut, który ani nie by puszką, ani tak naprawdę do niej nie należał? Jak powinniśmy wytłumaczyć sobie fakt, że w przeciwieństwie do tylu innych postaci mitologicznych po prosty nie występuje ona w sztuce Średniowiecza, a jej wskrzeszenie - ba, autentyczne odrodzenie - nie miało miejsca na gruncie włoskim, lecz francuskim? Mimo że tak wiele książek i rozpraw zajmowało się jej rolą w religii, sztuce i literaturze Grecji oraz tym, jakie znaczenie miała ona w dramacie Goethego pod tym samym tytułem, co właściwie wiemy o jej losach w czasie, jaki upłynął od średniowiecza do Goethego?

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2010
Autor Dorota Panofsky, Erwin Panofsky
Wydawca KR
Format 250x178
Rodzaj Sztuka
Język polski
Ilość stron 172
Podkategoria Sztuka, historia sztuki
ISBN 9788389158826

Producent: KR

Opinie


Napisz pierwszą recenzję

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić produkt

Dodaj opinię

Pytania i odpowiedzi

Masz pytania o produkt?

My albo inni klienci udzielą odpowiedzi.

image