Zobacz podobne produkty (kryteria):

Opis

Z uznaniem należy odnieść się do przedstawionego opracowania. Nośny jest sam problem ukazany w tytule. Rozpoznawanie mniejszości narodowych, etnicznych i postulowanych w Polsce w dużej mierze generowane jest przez zachodzące zjawiska i procesy globalizacji oraz dywersyfikacji życia kulturowego. […] Współcześnie ujawnia się funkcjonowanie w podwójnej, a nawet potrójnej identyfikacji tożsamościowej. W tej sytuacji na dużą uwagę zasługuje zaprezentowanie podstawowych czynników generujących tożsamość poszczególnych mniejszości narodowych, etnicznych i postulowanych w Polsce. Publikacja zawiera zarówno wartościowe ujęcie deskryptywne rozpoznawanego problemu, jak i jego eksplanację dokonaną przez specjalistów, badaczy spraw mniejszości narodowych i etnicznych.

prof. dr hab. Andrzej Chodubski

Publikacja ukazuje wielką wartość, jaką stanowią dla polskiej kultury mniejszości narodowe żyjące na terenie naszego kraju. Bogactwo form organizacyjnych, następstwo pokoleń, rzesza działaczy oddanych sprawie to widok, który wyłania się z tej monografii. Z jednej strony wierność swojej kulturze i tradycji, a z drugiej lojalne funkcjonowanie w ramach państwa polskiego to cechy charakteryzujące zachowania mniejszości narodowych i ich stowarzyszeń działających w Polsce po II wojnie światowej.

Przedstawione stowarzyszenia (np. ukraińskie, żydowskie) są najczęściej związane z dużymi i prężnymi mniejszościami mającymi wielopokoleniową tradycję w ramach państwa polskiego. Omówione zostały także małe stowarzyszenia związane z niewielkimi grupami mniejszościowymi (np. karaimską, ormiańską). Stowarzyszenia te dążą do podtrzymania własnej kultury, języka, odmienności religijnej, co jednocześnie bardzo wzbogaca polską kulturę.

prof. dr hab. Maria Szmeja

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2013
Autor Stefan Dudra, Bernadetta Nitschke
Wydawca Nomos
Format 235x160
Rodzaj Historia
Język polski
Ilość stron 396
Podkategoria Politologia
ISBN 9788376881003

Producent:Nomos

Opinie

Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić produkt

Dodaj opinię

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.