Opis

W tej pięknie wydanej książce, dzieje Polaków na Syberii zostały ukazane przez liczne zdjęcia, ilustracje, reprodukcje obrazów i grafik. Książka ma charakter albumowy.

Na początku pokazuje, zarówno w Polsce jak i Rosji, pomniki, ważne muzea, państwowe odznaczenia, które współcześnie upamiętniają zesłania. Przedstawia patronów Sybiraków, tzn. M.B. Grodziecką i św. Rafała Kalinowskiego, jak również świętego prawosławnego Innocentego Kulczyckiego pochodzenia polskiego. Sięga też do początków historii polskich kontaktów ze Wschodem i polskich silnych oddziaływań na rosyjską kulturę.

Następnie zwraca uwagę na motyw zesłań w literaturze i malarstwie. Jest on wspaniale zilustrowany pięknymi grafikami A. Grottgera, J. Malczewskiego, obrazami A. Sochaczewskiego i in., których dopełnienie stanowią fragmenty utworów m.in. A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C.K. Norwida.

Opisuje Syberię jako kolonię karną przybliżając system kar carskich, powstanie nadbajlkalskie, rolę Kościoła katolickiego i jego prześladowanie. Użycza przy tym głosu samym zesłańcom dzięki zamieszczeniu fragmentów ich wspomnieniom. Sięga też do tragicznych XX-wiecznych prześladowań, zwanych Golgotą Wschodu.

W końcu przedstawione są osiągnięcia naszych rodaków, które dokonali pomimo wszelkich przeciwności. Stąd zarysowane są m.in. sylwetki takich wyróżniających się Polaków jak np. Alfonsa Koziełł-Poklewskiego (przedsiębiorcy, który odniósł niebywały sukces i nie szczędził pieniędzy oraz sił na pomoc dla rodaków), Aleksandra Despot-Zenowicza (gubernatora ofiarnie pomagającego swoim rodakom), Benedykta Dybowskiego (wybitnego naukowca). Opisane są dokonania Polaków-zesłańców, w tym m.in. związane z wkładem w rozwój Irkucka. Wszystko to ilustrowane jest starymi i współczesnymi ciekawymi ilustracjami i zdjęciami.

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Autor Anna Kubajak
Wydawca Kubajak
Format 232x230
Rodzaj Albumy
Język polski
Ilość stron 120
ISBN 9788387971885

Producent:Kubajak

Opinie

Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić produkt

Dodaj opinię

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.