Opinie klientów:

Sprzedaje i dostarcza: Księgarnia Booktown old
Niedostępny
Zobacz podobne produkty (kryteria):

Opis

Książka wybór materiałów z osobistej spuścizny Hanny Świdy-Ziemby: wspomnień, dzienników i listów to świadectwo wyjątkowego zmysłu obserwacji, który przez całe życie charakteryzował autorkę profesor socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, osobę publiczną, która po 1989 roku odcisnęła ślad w polskiej debacie, wyróżniając się niezależnością w myśleniu.
Stanowi zapis procesu dojrzewania przedstawicielki pokolenia urodzonego w II RP, wychowanego w cieniu wojny, które w życie dorosłe wchodziło w okresie stalinizmu. Autorka wnikliwie analizuje otaczający świat, pokazując tragizm wyborów, przed którymi stawała ona i jej rówieśnicy.
Wspomnienia przeplatane są fragmentami listów do najbliższych oraz dzienników pisanych do szuflady. Pierwszy zapis autorka sporządziła jako dziesięciolatka w okupowanym przez Sowietów Wilnie, w kolejnym opisuje wileński komplet w 1943 roku, następne pochodzą z okresu powojennego i ukazują proces tworzenia nowej społeczno-politycznej rzeczywistości Polski, a w latach ofensywy stalinizmu mechanizmów państwa totalitarnego. W tym ostatnim czasie pisanie dziennika stanowiło formę odreagowania otaczającej rzeczywistości autorka wspomina m.in. swoją przynależność do Klubu Samobójców oraz Związku Nihilistów kręgów, których celem była walka o wewnętrzną, osobistą niepodległość każdego z członków.
W książce znalazły się również fragmenty dziennika z lat 80., w tym opis udziału w obradach Okrągłego Stołu. Całość zamyka posłowie dotyczące socjologii Hanny Świdy-Ziemby, bibliografia wszystkich jej tekstów, aneks z wybranymi artykułami (w tym wywiadami), opublikowanymi w prasie po 1989 roku oraz unikatowe zdjęcia z albumów rodzinnych.

Specyfikacje

Charakterystyka ogólna

Rodzaj Literatura
Podkategoria Dzienniki
Autor Hanna Świda-Ziemba
Rok wydania 2018
Język Polski
Format Papierowy
ISBN / ISSN 9788365979131

Wymiary

Liczba stron 560

Producent: Ośrodek Karta

Opinie


Napisz pierwszą opinię

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić produkt

Dodaj opinię

Pytania i odpowiedzi

Masz pytania o produkt?

My albo inni klienci udzielą odpowiedzi.

image

Rozwiń swój biznes!