Opis

Jedna czy wiele Ukrain? Demokracja czy oligarchia? Ukraińskie rodowody i ukraińskie tożsamości. Ukraina wobec Rosji i wobec Polski, wobec świata i Europy. Ukraińska Powstańcza Armia i Armia Czerwona. Donieck i Lwów. Lwów etniczny i symboliczny, polski Wołyń i zagłada Żydów. Te kluczowe dylematy i dramaty nowoczesnej Ukrainy stanowią oś pasjonujących i odważnych rozmów, jakie Iza Chruślińska przeprowadziła z Jarosławem Hrycakiem.

Ale żaden z tych dylematów i dramatów nie przedstawia się tutaj tak, jak utrwaliły to stereotypy każdy został na nowo przemyślany i sproblematyzowany. Jarosław Hrycak jest bowiem nie tylko wybitnym historykiem, jest także wizjonerem politycznym. Wizja Ukrainy niepodległej i demokratycznej, wielokulturowej i pojednanej ze sobą, zaprzyjaźnionej z sąsiadami i osadzonej w Europie, ma w Hrycaku swojego mocnego, zdecydowanego wyraziciela. Jako historyk wie on jednak, że musi być nastawiony na długie jej nie tyle trwanie, co spełnianie. Andrzej Mencwel


Jarosław Hrycak - historyk, profesor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie, dyrektor Instytutu Badań Historycznych na Uniwersytecie I. Franko we Lwowie; visiting professor m.in. na CEU w Budapeszcie (1996-2009), Uniwersytecie w Harvardzie (2000, 2001), Uniwersytecie Columbia (1994, 2004). Jest autorem ponad 400 artykułów, esejów, recenzji i książek, m.in. Narys istoriji Ukrajiny. Formuwannja modernoji ukrajinśkoji naciji XIX?XX stolittja (1996, polski przekład pt. Historia Ukrainy 1772?1999, został uhonorowany Nagrodą Zagraniczną "Przeglądu Wschodniego" za rok 1997), Strasti za nacjonalizmom (2004), Prorok u swojej witczyzni. Iwan Franko ta joho spilnota (2006, książka roku w Ukrainie, książka ukaże się w 2010 roku w Wydawnictwie KP), Zhyttia, smert ta inszi nerpyjemnosti (2008), Nowa Ukraina. Nowe interpretacje (2009).

Iza Chruślińska - absolwentka wydziału pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego i studiów III cyklu w Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu. Od drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz współpracy i dialogu polsko-ukraińskiego. W latach 2007?2008 pracowała w Kijowie jako koordynatorka Planu Działań Rady Europy i Unii Europejskiej w dziedzinie mediów dla Ukrainy. Od 1994 roku współpracuje z "Przeglądem Politycznym", publikowała w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Więzi", "Dialogu" i w periodykach ukraińskich: "Duch i Litera", "Jehupec", "Ukrajinskyj Żurnal". Autorka książek Była raz Kultura (1994, 2003), Wiele twarzy Ukrainy (2005, z Piotrem Tymą).

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2009
Autor Iza Chruślińska, Jarosław Hrycak
Wydawca Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Format: 165x120
Rodzaj Historia
Język polski
Ilość stron 336
Podkategoria Politologia
ISBN 9788361006725
Kolekcja Przewodniki Krytyki Politycznrj

Opinie

Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić produkt

Dodaj opinię

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.