3290

Zapas wyczerpany
Zobacz podobne produkty (kryteria):

Opis

Fabularna i tematyczna kontynuacja bestsellerowego "Przestępstwa" Ferdinanda von Schiracha, które ukazało się w wielu krajach i stało sensacją literacką. Nowy tom opowiadań przynosi historie krążące wokół takich zagadnień jak zbrodnia i sumienie, udręka i poczucie sprawiedliwości, niewinność i litera prawa. Kto rozmyśla o ciemnej stronie ludzkiej natury, powinien sięgnąć po Winę. Ta proza, oparta na własnych doświadczeniach autora, pokazuje, że granica przekroczenia prawa jest bardzo cienka, a w pewnych okolicznościach człowiek pozostaje bez wyjścia. Narrator adwokat oszczędnym, suchym językiem zdaje relację z wydarzeń - takich jak zbiorowy gwałt, kradzież czy zabójstwo. Czasem dyskretnie je komentuje, a nawet zwierza się, mówiąc na przykład o swoich wyborach etycznych. I wówczas razem z nim pytamy: czy morderca może żyć bez poczucia winy? Jak pogodzić się z tym, że sprawiedliwość bywa bezsilna? Jak to się dzieje, że uwikłanym w zbrodnię towarzyszy uczucie pustki? Ferdinand von Schirach w jednym z wywiadów powiedział, że istnieje wielka różnica między udowodnieniem winy a jej oszacowaniem i domaganiem się stosownej kary, to drugie bowiem pozostaje kwestią wyłącznie moralną. I taką właśnie kwestię stawia przed nami każde z piętnastu opowiadań...

Z recenzji Przestępstwa:
Von Schirach opowiada, lecz nie rozstrzyga. Jakby stał przed czytelnikami jak przed ławą przysięgłych w procesie, w którym jest adwokatem, i mówił: "Wydajcie sprawiedliwy werdykt". Choć z offu słychać jego chichot: "Nie uda się wam...". Paweł Smoleński, "Gazeta Wyborcza"

Schirach proponuje czytelnikom prawdziwy literacki majstersztyk. Każde z opowiadań potraktować można jako rodzaj kryminalnej przypowieści - puentą jest zwykle pokazanie zagubienia tego, który złamał prawo, w historiach niemieckiego adwokata nie zawsze jest on bowiem tym złym.
Bernadetta Darska, bernadettadarska.blog.onet.pl


Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2012
Autor Ferdinand von Schirach
Wydawca WAB
Format 210x140
Rodzaj Literatura piękna
Język polski
Ilość stron 160
Podkategoria Literatura piękna obca
ISBN 9788377476512

Producent: WAB

Produkty komplementarne

Opinie ( opinii)


Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić produkt

Dodaj opinię

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.

image