Opis

Katalog towarzyszył wystawie inaugurującej III Gliwicki Miesiąc Fotografii.

III Gliwicki Miesiąc Fotografii, odbywał się pod hasłem ?Utrwalanie?,i był znakomitą okazją do przypomnienia i zaprezentowania dorobku Stanisława Jakubowskiego, przez wiele lat jedynego Polaka uhonorowanego Złotym Medalem World Press Photo (1970 r.) w dziedzinie reportażu za zdjęcia powstałe w 1969 r. podczas akcji ratunkowej prowadzonej po zawale w kopalni ?Generał Zawadzki? zatytułowane ?Wyrwani śmierci?.
Stanisław Jakubowski jest autorem wielu znanych z prasy fotografii z wydarzeń politycznych, społecznych, czy sportowych. Dokumentował m.in. takie wydarzenia jak wspomniana akcja ratunkowa w kopalni ?Generał Zawadzki?, ratowanie górnika Alojzego Piontka uwięzionego w kopalnianym chodniku przez 158 godzin, pożar rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, pożar lasów w Rudach Raciborskich, pierwszy przeszczep serca wykonany przez zespół prof. Zbigniewa Religi, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 1974 r., czy wydarzenia z okresu strajków na Śląsku w 1980 r.
Tematyka ?górnicza? była szczególnie bliska Stanisławowi Jakubowskiemu, utrwalił także na swych zdjęciach czas likwidacji niektórych kopalń (reportaż ?Szatnia?). W latach 1946-1977 mieszkał w Gliwicach, był członkiem Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego.

Red. katalogu: Anna Kwiecień, Marcin Gołaszewski
autorzy tekstów: Anna Kwiecień, Leszek Jodliński

Specyfikacje

Ogólna charakterystyka

Rok wydania 2008
Wydawca Muzeum w Gliwicach
Format 200x200
Rodzaj Albumy
Język polski
Ilość stron 48
ISBN 9788389856234

Opinie

Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić produkt

Dodaj opinię

Pytania i odpowiedzi Klientów

Masz pytania?

Zadaj pytanie, a nasza społeczność udzieli odpowiedzi.